<meta name="p:domain_verify" content="abd1fd89d373db8464f0a8746706464b"/>

Wybieramy stół do jadalni - kilka cennych wskazówek

Należy przyznać, że stół do jadalni to ważny element każdego domu i mieszkania. Nie można więc podczas wyboru tego mebla zapomnieć o aspektach funkcjonalnych oraz estetycznych. Na jakie stoły do jadalni warto postawić, kiedy nie posiadamy zbyt wiele miejsca? Z drugiej strony, jakiego rodzaju stół będzie odpowiedni dla pomieszczeń o dużym metrażu? 

Stół do jadalni nie jest kupowany często, gdyż to element wybierany przez nas na długie lata. Jeżeli ma być on trwały i dopasowany do wystroju wnętrza, należy zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar, ale też na kształt i materiał wykonania. Każdy z tych czynników jest równie ważny.

Stół do jadali odpowiadający wielkości pomieszczenia


Chociaż niektórzy wybrali by pierwszy lepszy stół -  to, jaki będzie najlepszy wcale nie jest tak oczywiste. Powinniśmy w pierwszej kolejności dokonać precyzyjnych pomiarów dostępnej przestrzeni. Kolejno, należy zastanowić się, w jakim stylu będzie sama jadalnia. Pamiętajmy o tym, że kształt stołu ma spory wpływ na estetykę, ale i na funkcjonalność.

Okrągły stół


W wypadku, kiedy najbardziej podobają się nam okrągłe stoły do jadalni
, miejmy na uwadze fakt, że te najlepiej prezentują się w dużych pomieszczeniach, a to z uwagi na to, że powinny one być umieszczone w centrum jadalni. Ustawiony zaraz pod ścianą na pewno nie będzie wyglądał dobrze. Stoły okrągłe mają wiele zalet, a to np. możliwość zalezienia miejsca równie ważnego i wygodnego, dla każdego domownika. Jako, że jest on opływowy, będzie bezpieczny dla dzieci.

Kwadratowy oraz prostokątny stół

Będą one dobrym wyjściem tak samo do małych, jak i dużych jadalni. Estetycznie wyglądają w centrum pomieszczenia oraz pod ścianą. Sprawdzą się przy wspólnych posiłkach i podczas pracy. Co ważne, nie każde miejsce przy stołach tego typu jest tak samo wygodne. Chociażby w wypadku osób, które usadowione są po przeciwległych stronach stołu, mogą mieć problem w wypadku swobodnej rozmowy. 

Rozkładany stół do jadalni - kiedy brakuje miejsca


Jeżeli posiadamy naprawdę niewielką jadalnię, bądź też jest ona połączona z kuchnią, najlepszym wyjściem okaże się stół rozkładany. Jest to również pomysł, który mogą zrealizować wszyscy ci, którzy jedynie sporadycznie przyjmują gości. Jeżeli domowników nie jest dużo, blat stołu może być złożony, przez co zaoszczędzimy sporo cennej przestrzeni, a jeśli będziemy potrzebować miejsc przy stole, bardzo szybko uda się nam go rozłożyć.

Ile wymaga się przestrzeni przy stole?


Podczas wyboru stołu do jadalni, powinniśmy również mieć na uwadze pewnie zasady, które dotyczą odległości, jakie muszą być zachowane. Te najważniejsze to:

- około 70-80 cm przestrzeni od ściany,

- 60 cm długości oraz 40 cm szerokości na jedną osobę,

- 20 cm przestrzeni, między każdym siedzącym.

Utrzymanie tych odległości da nam pewność tego, że każdy będzie miał komfortowe miejsce przy stole. Dodatkowo, należy też dopilnować, aby wysokość stołu wynosiła ok 75 cm. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Może Ci się spodobać

Register

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password