Pokój nastolatka: jak urządzić pokój młodzieżowy z pomysłem?
Musicie urządzić pokój dla nastolatka i potrzebujecie praktycznych wskazówek oraz modnych inspiracji? Z najnowszego artykułu dowiecie się, jakie meble, kolory i dodatki wybrać do takiego wnętrza oraz jak urządzić pokój młodzieżowy z pomysłem.
Jak urządzić pokój młodzieżowy? Aranżacje, które zachwycą każdego nastolatka!
Urządzanie pokoju młodzieżowego to często spore wyzwanie dla rodziców, wymagające nie tylko sporego nakładu finansowego, ale też wielu kompromisów i to nie tylko tych wynikających z małego metrażu wnętrza czy niedużej ilości miejsca. Dorastające dziecko w nastoletnim wieku ma zwykle jasno określone gusta i preferencje, w związku z czym chce brać aktywny udział w planowaniu wystroju i mieć wpływ na wygląd swoich czterech kątów. Całkiem słusznie zresztą, bo pokój nastolatka jest aranżowany przede wszystkim z myślą o nim – to w pierwszej kolejności dziecko ma czuć się tutaj dobrze i komfortowo, a nie pozostali domownicy.
Pokój młodzieżowy pełni jednocześnie wiele funkcji: od sypialni po biuro, garderobę i kącik wypoczynkowy, dlatego odgrywa ważną rolę w życiu codziennym nastolatka. To jego własna prywatna przestrzeń, w której spędza najwięcej czasu po powrocie ze szkoły. Z takich właśnie powodów aranżacja tego wnętrza powinna uwzględniać nie tylko zasady funkcjonalności i ergonomii, ale też potrzeby, preferencje i przyzwyczajenia młodego człowieka. Czy takie aspekty da się w ogóle skutecznie pogodzić urządzając pokój młodzieżowy? Inspiracje i pomysły udostępniane przez producentów pokazują, że jest to możliwe i wcale nie tak trudne do wykonania, jak mogłoby się wydawać…
Jak zorganizować pokój nastolatka, aby był funkcjonalny i wygodny?
Pierwszym krokiem powinno być przemyślane zaplanowanie przestrzeni i ustalenie, jakie elementy wyposażenia powinien zawierać pokój młodzieżowy. Aranżacje takich wnętrz potrafią wyglądać bardzo różnie ze względu na zróżnicowane warunki lokalowe i potrzeby nastolatków – nie znajdziecie tutaj jednego słusznego rozwiązania, które w 100% dobrze sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach. Takie pomieszczenia posiadają odmienny układ ścian, mniejsze i większe okna oraz kaloryfery i gniazdka elektryczne rozmieszczone w różnych miejscach. To tylko pozornie mało istotne elementy, które mają ogromny wpływ na całokształt i wygląd pokoju nastolatka.

Brakuje wam pomysłu i nie wiecie, jak urządzić pokój młodzieżowy? Odpowiedzią na to pytanie będą dobrze dobrane meble, kolory i dodatki. Do pokoju nastolatków przyda się także oświetlenie główne (sufitowe) i punktowe, które zapewni przytulność i komfort nawet po zapadnięciu zmroku. Dobrze dobrane i rozmieszczone w różnych miejscach lampy zapewnią dziecku warunki do nauki, korzystania z komputera, czytania książek i oglądania telewizji. W kolejnej części artykułu przeczytacie, jak zaplanować aranżację uwzględniając przy tym kolory oraz dodatki i jakie meble do pokoju młodzieżowego wybrać, aby uzyskać stylową i funkcjonalną przestrzeń.
Pokój dla nastolatków: zacznij od dobrego planu i określ potrzeby dziecka
Dobrze zaaranżowany pokój dla nastolatków powinien w pierwszej kolejności uwzględniać potrzeby lokatorów, dlatego przed podjęciem jakichkolwiek działań, zastanówcie się i ustalcie wspólnie z dzieckiem, czego konkretnie potrzebuje, aby dobrze czuć się w swoim wnętrzu. Niezbędnym minimum zawsze będą tutaj wygodne łóżko z materacem, szafa na ubrania oraz biurko z krzesłem obrotowym – reszta wyposażenia jest zupełnie dowolna i opcjonalna. Jeśli natomiast nastolatek lubi oglądać telewizję lub czytać książki albo posiada sporo rzeczy osobistych to warto pomyśleć także o dodatkowym regale lub komodzie, półkach ściennych, fotelu i pufach lub niedużej sofie rozkładanej, dzięki której zyska na wyłączność komfortowy kącik do relaksu i będzie mógł zapraszać do siebie znajomych.
Odkryj pasujące produkty i zainspiruj się:
Meble do pokoju młodzieżowego – zadbają o praktyczne wyposażenie
W pokoju młodzieżowym szczególnie ważne jest przemyślane wykorzystanie dostępnego miejsca. Dlaczego o tym mówimy? Bo takie pomieszczenia najczęściej mają niewielki metraż mieszczący się w granicach 10-15 m2, a to niedużo biorąc pod uwagę, ile mebli i dodatków muszą pomieścić. Wybierając meble do pokoju nastolatka przyjrzyjcie się nie tylko rozmiarom i materiałom, z jakich zostały wykonane, ale też zastosowanym rozwiązaniom konstrukcyjnym. Funkcjonalne meble młodzieżowe powinny być solidne, wytrzymałe i bezpieczne w użytkowaniu oraz pomysłowo zaprojektowane – dzięki temu będą w stanie praktycznie wykorzystać nawet niedużą ilość miejsca w pokoju dziecka.
Dodatki do pokoju dla nastolatków – pomogą zorganizować przestrzeń
Najlepsze pomysły na pokój młodzieżowy zawsze uwzględniają obecność akcesoriów i dodatków, które pomagają sprawnie zorganizować przestrzeń. Które z nich warto zastosować w pokoju nastolatka? My z własnego doświadczenia polecamy szczególnie regały i półki wiszące. Dzięki nim można łatwo uporządkować przestrzeń i zorganizować rzeczy nastolatka w taki sposób, aby do wszystkiego miał swobodny dostęp. Wystarczy, że użyjecie jednego czy dwóch modeli, np. nad biurkiem lub nad łóżkiem, a w pokoju młodzieżowym zawsze będzie panował przyjemny dla oka ład i porządek.

Praktyczne dodatki do pokoju nastolatka, które podkreślą funkcjonalność wnętrza to także wszelkiego rodzaju tekstylia, takie jak: dywany, zasłony, pościel i poduszki dekoracyjne. Takie akcesoria możecie jednocześnie wykorzystać w celach użytkowych i dekoracyjnych. W pokoju młodzieżowym bardzo dobrze sprawdzą się także wszelkie pudełka, pojemniki i kosze ozdobne w różnych rozmiarach, z pokrywkami lub bez, które pomogą zachować spójną estetykę wystroju i dyskretnie ukryć to, co nie nadaje się do eksponowania i nie powinno znajdować się na widoku.
Kolory do pokoju nastolatków – nadadzą wnętrzu indywidualnego charakteru
Zastanawiacie się, jakie kolory do pokoju nastolatków sprawdzają się najlepiej? Paleta dostępnych barw z pewnością nie ogranicza się tutaj wyłącznie do różowych i niebieskich odcieni. To tylko utarte schematy i stereotypy, które obecnie nie mają wiele wspólnego z trendami w aranżacji pokoju młodzieżowego. W pokojach nastolatek i nastolatków wyraźnie widać tendencję do stosowania bezpiecznych i sprawdzonych odcieni. Najczęściej pojawiają się tutaj kolory stonowane, klasyczne i uniwersalne, takie jak: beż, szarość, biel, jasny brąz, granat czy czerń. Takie barwy pozwalają stworzyć ponadczasową bazę aranżacji, do której można łatwo dopasować meble, oświetlenie i dodatki.
Pomysły na pokój młodzieżowy: inspiracje od novodom.pl
Pokój młodzieżowy nie musi być zachowawczy i całkowicie pozbawiony jakiegokolwiek polotu, wyobraźni czy fantazji. Funkcjonalność funkcjonalnością, ale pamiętajcie także o zainteresowaniach i pasjach swojego dziecka – bardzo często są one doskonałym pomysłem na motyw przewodni wnętrza, który można kreatywnie wykorzystać z aranżacji. W tym celu możecie zastosować np. nowoczesne obrazy i grafiki, tapety we wzory, panele dekoracyjne na ścianach czy ozdobne printy na tekstyliach.
· Jak urządzić pokój dla nastolatka?
Wasz nastoletni syn interesuje się astronomią, podróżami lub samochodami? A może jest zapalonym piłkarzem i z wypiekami na twarzy śledzi wszystkie mecze? Uwzględnijcie to podczas aranżacji jego pokoju zarówno podczas wyboru kolorów ścian, jak i mebli oraz dodatków. W ofercie producentów można teraz znaleźć nie tylko meble młodzieżowe zdobione takimi motywami, ale też lampy podłogowe i biurkowe w kształcie lunety, piłki lub samolotu czy inspirowane wyglądem konkretnych zwierząt.
· Jak urządzić pokój dla nastolatki?
Szukacie ciekawego pomysłu na pokój nastolatki? W takim wnętrzu świetnie sprawdzą się jasne, ciepłe i przytulne kolory oraz motywy inspirowane muzyką, tańcem i naturą. Możecie w tym zakresie postawić zarówno na plakaty przedstawiające baletnice, jak i poduszki ozdobne z romantycznymi wzorami kwiatowymi, wiszące ramki ze zdjęciami czy dekoracyjne grafiki na ścianach z popularnymi sentencjami. Młode dziewczyny są dużo bardziej wrażliwe na estetykę niż chłopcy, dlatego wszystkie elementy dobierajcie z odpowiednim wyczuciem, dbając o ich wzajemne dopasowanie, aby nie wprowadzać zbędnego chaosu do aranżacji.
Planowanie wystroju pokoju młodzieżowego nie musi być trudne i prowadzić do nieustannych sporów z dorastającym dzieckiem. Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad i uwzględnić preferencje nastolatka podczas wyboru mebli, kolorów, oświetlenia i dodatków. Bo musicie pamiętać, że to przede wszystkim jemu ma podobać się efekt końcowy – dobrze zaaranżowanypokój młodzieżowy to taki, w którym nastolatek czuje się dobrze, swobodnie i komfortowo.