Interesują cię tematy dotyczące urządzania domu i mieszkania?
Wejdź na YouTube po profesjonalne porady projektantów i architektów wnętrz!
Urządzanie pierwszego mieszkania to nie tylko ekscytująca przygoda, ale też spore wyzwanie, któremu trudno podołać, bez dobrze przygotowanego planu działania. To temat, który aktualnie was dotyczy? Coś nam podpowiada, że nasz najnowszy poradnik okaże się bardzo przydatny… Zostańcie z nami i przeczytajcie, co kupić do nowego mieszkania.
Kupiliście niedawno swoje pierwsze mieszkanie i cieszycie się na myśl o własnym gniazdku, ale trochę przeraża was wizja konieczności urządzenia wszystkich pomieszczeń? Początkowo skala prac niezbędnych do wykonania oraz związanych z nimi kosztów, rzeczywiście mogą przytłaczać. Aranżacja nowego mieszkania wymaga podjęcia wielu trudnych, a nierzadko też kompromisowych decyzji, które mają zapewnić domownikom wygodę i komfort na długie lata. Nie poddajcie się jednak zniechęceniu, tylko czym prędzej przygotujcie notes i długopis – w najnowszym poradniku mówimy o tym, co kupić do nowego domu, aby zrealizować wszystkie plany i zmieścić się w wyznaczonym budżecie.
Urządzanie mieszkania najlepiej zacząć od sporządzenia listy i ustalenia kolejności realizacji poszczególnych etapów aranżacji. W taki sposób zapewnicie sobie możliwość zarządzania realizowanymi zadaniami i kontrolowania ponoszonych kosztów. Niezbędne wyposażenie mieszkania, bez którego nie będziecie mogli się wprowadzić, warto umieścić na samej górze priorytetów. Pozostałe przydatne rzeczy do domu, które nie pełnią aż tak istotnych funkcji, można na spokojnie dokupić w późniejszym czasie. Pośpiech nie ma tutaj żadnego sensu, bo działając pod jego wpływem można sporo przepłacić i podjąć wiele nietrafionych decyzji, a nie o to tutaj chodzi, prawda?
Lista rzeczy do nowego mieszkania powinna być dobrze przemyślana pod wieloma względami, dlatego warto zaplanować odpowiednio duży zapas czasu na zakupy i realizację poszczególnych zadań związanych z aranżacją wnętrz. Oprócz armatury, sprzętów elektronicznych RTV i urządzeń AGD, niezbędne będą tutaj także meble, lampy i dodatki, które ostatecznie pozwolą wam w pełni cieszyć się wygodnym i praktycznie urządzonym gniazdkiem. Bo nawet jeśli wyznajecie zasadę less is more i nie lubicie nadmiaru pod jakąkolwiek postacią, to musicie zadbać o to niezbędne minimum, które pozwoli wam korzystać z wymarzonych czterech kątów w stu procentach.
Nie wiecie, co kupić do nowego mieszkania? Specjalnie dla was stworzyliśmy krótki, ale bardzo praktyczny przewodnik po wnętrzach, który pomoże wam skompletować stylowe i funkcjonalne wyposażenie mieszkania. Lista zawiera najbardziej podstawowe pomieszczenia, które znajdują się w większości przeciętnej wielkości mieszkań.
Niezależnie od tego, czy lubicie gotować i przyrządzacie swoje posiłki w domu, czy też często jadacie na mieście, musicie pamiętać, że wyprawka do nowego domu nie może obejść się bez zabudowy kuchennej. W zależności od potrzeb, możecie zdecydować się na zaaranżowanie kuchni w pełnym wymiarze lub postawić na nieco mniejszą jej wersję, jaką jest nowoczesny aneks kuchenny. Wiele w tej kwestii będzie zależało od układu poszczególnych wnętrz i od tego, czy planujecie zaaranżować jedną wspólną strefę dzienną z aneksem, kącikiem jadalnianym i strefą wypoczynkową, czy chcecie, aby te pomieszczenia funkcjonowały niezależnie od siebie.
Oprócz dolnych szafek posiadających wysokość około 85 cm, możecie zastosować także szafki wiszące, a pod nimi dodatkowe półki, które będą idealnym miejscem na kubki, filiżanki, pojemniki z kawą i herbatą czy słoiczki z przyprawami. W większej kuchni dobrym rozwiązaniem będzie wyspa kuchenna z hokerami i krzesłami barowymi ustawionymi przy blacie, szczególnie taka z dodatkowymi szafkami i szufladami o sporej głębokości. Jeśli nie możecie pozwolić sobie na jej aranżację ze względu na małą ilość miejsca lub ograniczony budżet to weźcie pod uwagę wózki barowe na kółkach z półkami i regały drewniane – one również są w stanie wygospodarować dużą ilość miejsca do przechowywania.
Wybieracie właśnie niezbędne rzeczy do mieszkania? Nie zapomnijcie o salonie i znajdującej się w jego centrum sofie. Gdzieś przecież musicie odpoczywać po codziennej bieganinie, a >wygodna sofa lub narożnik tapicerowany miękką tkaniną, nadaje się do takich celów idealnie! Dodatkowo możecie zdecydować się na fotel do czytania, szezlong lub małe pufy, które będą mogły jednocześnie pełnić role podnóżków i siedzisk dla gości. Oprócz mebli wypoczynkowych przyda się także stolik kawowy plus ewentualnie dostawiany stolik pomocniczy, szafka pod telewizor, regał na książki i witryna ze szklanym frontem oraz stół z krzesłami, który wyznaczy kącik jadalniany.
Wasz salon docelowo będzie pełnił także funkcję sypialni? To częsta praktyka w małych mieszkaniach i kawalerkach, w których ilość dostępnego miejsca jest mocno ograniczona i pozostawia wiele do życzenia. W takim przypadku jedynym słusznym wyborem będzie sofa rozkładana z funkcją spania i pojemnikiem na pościel, która zapewni wam wygodny sen w nocy. O miejsce do przechowywania zadbają komoda z szufladami i/lub szafkami oraz szafa dwudrzwiowa z półkami i drążkami w środku. W pokoju dziennym, który jest jednocześnie sypialnią przydadzą także półki i regały ścienne, które zapewnią dodatkową przestrzeń na niezbędne rzeczy.
Wygodnełóżko to kolejna rzecz, której będzie potrzebować pierwsze mieszkanie. Lista zakupów powinna obejmować tutaj jednak nie tylko samą ramę, ale także materac do spania z nakładką ochronną i podtrzymujący go drewnianystelaż oraz szafki nocne. To od niego w dużej mierze będzie zależała kondycja waszego kręgosłupa i poziom komfortu podczas snu. Producenci dają obecnie do wyboru m.in. materace kieszeniowe, piankowe, lateksowe i bonellowe o różnych stopniach twardości (H1-H5), dlatego nie powinniście mieć problemu z dopasowaniem idealnego modelu.
To w sypialni planujecie przechowywać ubrania? Zainwestujcie w solidną i pakowną szafę, która pomieści dużą ilość rzeczy. Może to być zarówno szafa 3-drzwiowa przesuwna, jak i szafa 4-drzwiowa z tradycyjnymi lub łamanymi drzwiami, całkowicie zabudowana na frontach lub z lustrem. W mniejszych wnętrzach dobrym uzupełnieniem garderoby może okazać się komoda z szufladami, która doskonale radzi sobie z organizacją bielizny i akcesoriów. Sypialnia to także świetne miejsce na kącik do makijażu i toaletkę z tapicerowanym siedziskiem.
Jeśli mielibyśmy wskazać, co do nowego mieszkania kupilibyśmy w pierwszej kolejności, to byłoby to wyposażenie łazienki. To pomieszczenie powinno znaleźć się wysoko na liście priorytetów, przede wszystkim ze względu na funkcje, jakie pełni. Bez łazienki w nowym mieszkaniu ciężko się obyć, prawda? Bo chociaż metraż tego wnętrza nie jest imponujący to w dobie współczesnych multifunkcjonalnych rozwiązań, ciągle pozostawia spore pole do popisu kreatywności i wyobraźni.
Już szafka pod umywalkę z szufladami jest w stanie sporo tutaj zdziałać, nie wspominając o dodatkowych półkach ściennych, szafkach słupkowych i szafkach wiszących czy zabudowach meblowych wykonanych na wymiar. Wszystko jednak zależy od tego, jakie są wasze potrzeby i ile miejsca do przechowywania potrzebujecie w łazience. Zaprojektowanie tej przestrzeni według własnych preferencji jest kluczowe dla komfortowego użytkowania wnętrza.
Kupując meble do nowego mieszkania, powinniście uwzględnić także meble do przedpokoju, które pomogą wam stworzyć przestrzeń do przechowywania butów i okryć wierzchnich. Na jakie rozwiązania w tym zakresie warto postawić? Oczywiście na wieszak na kurtki stojący lub ścienny z haczykami i szafkę na buty ze specjalnie wyprofilowanymi półkami, otworami wentylacyjnymi i siedziskiem, która pozwoli uporządkować od kilku do kilkunastu par butów należących do domowników. W korytarzu doskonale sprawdzi się także szafa wnękowa lub szafa wolnostojąca z przesuwnymi drzwiami – dzięki niej w praktyczny sposób zagospodarujecie dostępny metraż i uporządkujecie wnętrze, odciążając je tym samym od nadmiaru rzeczy pozostających na widoku.
Planując zakup mebli do poszczególnych wnętrz, należy uwzględnić nie tylko wyznaczony budżet czy warunki lokalowe panujące w mieszkaniu, ale też własne potrzeby w zakresie użytkowania konkretnych pomieszczeń. Meble do mieszkania, nawet te na początek, muszą być nie tylko niedrogie, ładne i estetycznie wykonane, ale przede wszystkim funkcjonalne i praktyczne w użytkowaniu. Szukając idealnych modeli, zwróćcie więc uwagę na materiały, z jakich zostały wykonane i na ich właściwości oraz na zastosowane rozwiązania konstrukcyjne, mechanizmy i łączenia, bo to od nich w dużej mierze będzie zależało, jak długo posłużą wam wybrane meble i czy spełnią w mieszkaniu swoje funkcje.
Nowe mieszkanie w bloku możecie urządzić na dwa sposoby. Pierwszy to wizyty w salonie stacjonarnym, druga to zakupy online w sklepie meblowym. Sami musicie podjąć decyzję, która z tych opcji, jest dla was bardziej dogodna i komfortowa. Pamiętajcie natomiast, że sklepy internetowe oferują zwykle większą różnorodność i dają większy wybór, niż sklepy stacjonarne. W NovoDom znajdziecie meble do różnych pomieszczeń w domu, w rozmaitych stylach, wzorach, rozmiarach i wariantach kolorystycznych. Czekają tu na was zarówno meble do salonu i jadalni, jak i meble do sypialni, pokoju dziecięcego i młodzieżowego, domowego biura i przedpokoju od najlepszych producentów z branży.
Lista rzeczy do nowego mieszkania nie kończy się na meblach, choć są one jednym z najważniejszych celów zakupowych podczas projektowania wymarzonego gniazdka. Nie zapominajmy jednak o znaczeniu, jakie w urządzaniu wnętrz mają oświetlenie oraz dodatki i akcesoria do wystroju. Bo zgodzicie się chyba, że nie sposób zamieszkać w mieszkaniu, w którym brakuje lamp i akcesoriów kuchennych, jadalnianych i łazienkowych? Takie rzeczy do mieszkania to prawdziwa wisienka na torcie w aranżacji przestrzeni mieszkalnej, dlatego pod żadnym pozorem ich nie pomijajcie i nie umniejszajcie ich roli. Takie detale są tylko pozornie błahe i mało istotne, bo w rzeczywistości znacząco wpływają na funkcjonalność i komfort użytkowania domowych wnętrz.
Planując wystrój nowego mieszkania i wybierając oświetlenie do poszczególnych pomieszczeń, warto postawić na różnorodność źródeł światła. Aranżacje, w których centrum znajdowała się wyłącznie jedna lampa wisząca, na szczęście już dawno odeszły do wnętrzarskiego lamusa… Teraz oprawy oświetleniowe we wnętrzach odgrywają niezwykle istotną rolę, zapewniając jednocześnie dostęp do światła po zmroku, tworząc przytulną atmosferę i ozdabiając przestrzeń mieszkalną. Jeśli chcecie, aby wasze mieszkanie było maksymalnie stylowe i komfortowe to wykorzystajcie potencjał, jaki mają w sobie lampy wiszące, stołowe i podłogowe, plafony, kinkiety, żyrandole oraz lampy ledowe – w ofercie, którą przygotowaliśmy, znajdziecie wiele propozycji nowoczesnych opraw oświetleniowych.
Przydatne rzeczy do domu, które należy kupić „na start” to przede wszystkim akcesoria jadalniane, takie jak: talerze, sztućce, kubki i szklanki. W kuchni niezbędne są z kolei garnki do gotowania, przybory kuchenne i pojemniki przechowywania żywości o różnej pojemności. Jeśli zaś chodzi o łazienkę to w takim pomieszczeniu przydadzą się dodatki i akcesoria o praktycznym charakterze, czyli pojemniki na mydło w płynie, mydelniczki, kubki na szczoteczki i organizery na kosmetyki. Co natomiast z salonem i sypialnią? Tutaj także możecie sporo zdziałać z pomocą dodatków. W pokoju dziennym z pewnością przydadzą się poduszki dekoracyjne i koce, gazetniki czy ozdobne pojemniki z pokrywkami, a w sypialni kosze do przechowywania, kartonowe pudełka w ładnych kolorach czy pufy ze schowkami.