Interesują cię tematy dotyczące urządzania domu i mieszkania?
Wejdź na YouTube po profesjonalne porady projektantów i architektów wnętrz!
Urządzacie właśnie swój wymarzony pokój dzienny i zależy wam na tym, aby był maksymalnie piękny, funkcjonalny i komfortowy? W najnowszym poradniku dzielimy się praktycznymi wskazówkami i mówimy o tym, w jaki sposób zaprojektować to wnętrze i jak ustawić meble w salonie z jadalnią i kuchnią.
Salon to jedno z najważniejszych i najbardziej wyeksponowanych pomieszczeń w przestrzeni mieszkalnej, należące do tzw. części wspólnej, do której dostęp mają wszyscy domownicy. To właśnie tutaj odpoczywamy, oglądamy telewizję, czytamy książki, spędzamy czas z rodziną i przyjmujemy gości. Zgodzicie się chyba, że to wystarczająca ilość argumentów, aby poświęcić nieco więcej czasu na zaplanowanie wystroju i wybór przemyślanych rozwiązań? Od tego, jakie kupicie i jak ustawicie meble w salonie, będzie zależał nie tylko poziom waszego komfortu, ale też wygląd tego wnętrza.
Pokój dzienny, szczególnie ten otwarty na kuchnię i jadalnię, jest pomieszczeniem o charakterze wielofunkcyjnym. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim konieczność podziału na strefy i wybór odpowiedniego wyposażenia. To absolutnie kluczowa kwestia, której pod żadnym pozorem nie powinniście pozostawiać przypadkowi. W salonie z jadalnią obowiązkowo musi znaleźć się tylko stolik kawowy, sofa lub kanapa narożna i stół z krzesłami – reszta elementów, czyli dodatkowe fotele, szafka rtv pod telewizor, regał, witryna, komoda z szafkami i szufladami, jest tutaj opcjonalna.
Salony różnią się między sobą wielkością, kształtem i ogólnym układem ścian, dlatego do planowania ich wystroju należy podejść z dużą dozą indywidualizmu. Oczywiście, istnieje sporo uniwersalnych rozwiązań, które sprawdzają się w większości tego typu pomieszczeń, ale są też takie, które dobrze odnajdują się tylko w określonej grupie wnętrz. To, że coś sprawdziło się u kogoś innego, nie znaczy, że sprawdzi się także u was. Chcecie znaleźć odpowiedź na pytanie, jak rozmieścić meble w salonie? Najpierw nanieście na projekt wszystkie ciągi komunikacyjne, gniazdka, kaloryfery, drzwi i okna.
Wybierając meble do salonu możecie pójść dwiema drogami: postawić na różnorodność i sukcesywnie dobierać pojedyncze meble lub kupić gotowy zestaw mebli do pokoju dziennego. Każda z tych opcji może mieć swoje zalety, pod warunkiem, że dopasujecie konkretne rozwiązanie do waszych indywidualnych możliwości. Nie każdy przecież czuje się na siłach, aby podołać wyzwaniu, jakim jest szukanie i samodzielne kompletowanie mebli we własnym zakresie. Jeśli nie macie tyle cierpliwości i brakuje wam dekoratorskiej wyobraźni to zestaw mebli do salonu(np. meblościanka lub meble systemowe/modułowe) może się okazać dobrym wyjściem z sytuacji.
Macie wątpliwości, czymeble w salonie muszą być takie same? Mogą, ale nie muszą. To bardziej kwestia osobistych preferencji i potrzeb niż ogólnie przyjętych zasad urządzania tego typu wnętrz. Spójny, symetryczny i uporządkowany wystrój można uzyskać na różne sposoby i nie ma tutaj większego znaczenia czy wybierzecie wszystkie meble na własną rękę, czy zdecydujecie się na łatwiejszą opcję, jaką jest gotowy komplet mebli. Pierwsza opcja zajmie wam po prostu nieco więcej czasu i będzie wymagała użycia większych pokładów kreatywności. Ostatecznie najważniejsze jest jednak to, aby meble w salonie ładnie się prezentowały i dobrze spełniały swoje funkcje.
Dobrze dopasowana ilość mebli jest aspektem definiującym układ całego salonu. Podobnie ich wymiary i ogólne gabaryty, które powinny mieścić się w ogólnych ramach. Przykład? Telewizor o przekątnej ekranu 50 cali powinien zostać ustawiony ok. 2 m od sofy i 30-40 cm powyżej linii wzroku. Wygodna kanapa wypoczynkowa musi mieć około 45-50 cm wysokości. Pasujący do niej stolik kawowy z kolei, powinien mieć blat usytuowany 2,5-5 cm poniżej siedziska, szerokość równą 2/3 długości kanapy i znajdować się ok. 25-35 cm od sofy. Stół z krzesłami powinien stać w odległości 60 cm od ściany.
Zachowanie proporcji pomiędzy rozmiarami mebli a metrażem i kształtem salonu pozwoli wam wyeksponować jego zalety i urządzić to pomieszczenie praktycznie. Najłatwiej taki efekt osiągniecie, zaczynając od wyznaczenia focal point, czyli punktu centralnego w pomieszczenia. Może to być np. kominek, ściana telewizyjna wykończona drewnem, betonem lub kamieniem czy kącik wypoczynkowy z kanapą obitą tkaniną w oryginalnym kolorze. Aranżację pokoju dziennego najlepiej zacząć od sofy, bo to ona zawsze determinuje ustawienie pozostałych mebli. Tutaj macie trzy możliwości: ustawienie kanapy na środku, pod ścianą lub w rogu pokoju.
Jesteście szczęśliwymi posiadaczami oddzielnej kuchni, ale macie dylemat, jak ustawić meble w salonie z jadalnią? W takim wnętrzu musi się znaleźć miejsce nie tylko na sofę ze stolikiem kawowym i kącik TV, ale też na stół z krzesłami, który ostatecznie pochłania sporo miejsca. Najłatwiej jest zaaranżować prostokątny salon – w takich warunkach można swobodnie oddzielić kącik jadalniany od strefy wypoczynkowej sofą lub stołem. W innym wypadku kanapę możecie ustawić pod ścianą/w roku pomieszczenia, a stół i krzesła prostopadle do niej lub w bliskim sąsiedztwie okna.
Zastanawiacie się, jak ustawić meble w małym salonie otwartym na kuchnię? Najlepiej tak, aby z ich pomocą wyznaczyć granice pomieszczeń i zaznaczyć wizualnie, gdzie zaczynają/kończą się poszczególne strefy. Przyjmując, że wasz aneks kuchenny znajduje się pod ścianą w rogu wnętrza (np. ma kształt litery L lub U), a wy nie przewidujecie dodatkowej lady barowej czy wyspy kuchennej, możecie wykorzystać przestrzeń pomiędzy kuchnią a salonem do stworzenia kącika jadalnianego. W taki sposób otrzymacie jasny i przejrzysty układ: kuchnia – jadalnia – salon.
Idealnie dobrane i odpowiednio ustawione meble w salonie stanowią bazę tego pomieszczenia, ale to akcesoria i dodatki są tutaj przysłowiową wisienką na torcie, która nadaje indywidualnego charakteru całej aranżacji. Chcecie, aby wasz salon był modny, przytulny i komfortowy? Wykorzystajcie potencjał, jaki skrywają w sobie dywany, poduszki ozdobne, zasłony, wazony, świece zapachowe w słojach, zielone rośliny czy lustra dekoracyjne. W salonie szalenie ważną rolę odgrywa także oświetlenie – to jeden z tych elementów, które można wykorzystać jednocześnie w celach praktycznych i do dekoracji. Z pomocą lamp można wizualnie powiększyć pokój dzienny i optycznie dodać kilka centymetrów do metrażu wnętrza.
Przemyślana aranżacja salonu to jeden z najważniejszych czynników wpływających na nasz komfort i ogólny wygląd tego pomieszczenia. Po lekturze poradnika nie macie już chyba wątpliwości, że warto poświęcić nieco więcej czasu na dobór wyposażenia i zaplanowanie układu pokoju dziennego? Taka inwestycja ostatecznie zwróci wam się nie tylko w postaci wygody, ale też pięknego i stylowo urządzonego wnętrza, które będzie przyciągało relaksującą atmosferą i witało od progu przytulnością…