Interesują cię tematy dotyczące urządzania domu i mieszkania?
Wejdź na YouTube po profesjonalne porady projektantów i architektów wnętrz!
Sofa rozkładana czy nierozkładana? To jeden z największych dylematów podczas urządzania domu lub mieszkania. Stoicie właśnie przed taką decyzją i nie wiecie, co wybrać? W najnowszym artykule porównujemy te meble oraz omawiamy zalety i wady każdego rozwiązania.
Wybórsofy do salonu to dosyć mocno wiążąca decyzja, która może w znaczący sposób zaważyć na wystroju i komforcie użytkowania tego wnętrza. Producenci mebli oddają do dyspozycji w tym zakresie zarówno sofy rozkładane z funkcją spania, jak i sofy nierozkładane, które występują w rozmaitych wzorach, stylach i wariantach kolorystycznych. Które z nich lepiej sprawdzają się w pokojach dziennych? Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Zakup kanapy do salonu to kwestia bardzo indywidualna, którą należy rozpatrywać we własnym zakresie, w odniesieniu do osobistych potrzeb i preferencji oraz warunków lokalowych panujących we wnętrzach.
Zarówno sofa rozkładana, jak i sofa nierozkładana posiada wiele zalet, które przemawiają na jej korzyść pod różnymi względami. Pierwsza z nich oferuje miejsce do spania, druga jest znacznie mniej kosztowna i zajmuje niewiele przestrzeni we wnętrzach – argumenty można tutaj mnożyć bez końca, dlatego to wy sami musicie zdecydować, jakie aspekty są dla was ważniejsze i mają większe znaczenie. Poniżej znajdziecie krótkie porównanie, w którym mówimy o tym, czym kanapa nierozkładana różni się od kanapy rozkładanej.
1. Wymiary i wielkość powierzchni siedziska
Podstawowa różnica między sofą rozkładaną i nierozkładaną wynika z wymiarów oraz wielkości powierzchni siedziska. Takie meble różnią się także zastosowanymi materiałami i rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Kanapy nierozkładane są zwykle mniejsze i mają szczuplejsze gabaryty niż sofy z funkcją spania. Taka zaleta może mieć duże znaczenie szczególnie w małych salonach, które na co dzień nie odgrywają dodatkowo roli sypialni.
2. Ilość miejsca zajmowanego we wnętrzu
Kanapa nierozkładana, która nie posiada funkcji spania, nie potrzebuje dodatkowo przestrzeni we wnętrzu, bo nie zmienia z dużą częstotliwością swoich wymiarów i gabarytów. Sofa rozkładana do spania z kolei zupełnie odwrotnie – taki mebel wymaga wygospodarowania znacznie większej ilości miejsca, ze względu na wbudowany mechanizm rozkładania. W przypadku wyboru sofy nierozkładanej można pozwolić sobie na model 3-osobowy lub wybrać dwie sofy i ustawić je równolegle lub prostopadle do siebie. Kanapa rozkładana zwykle nie daje takich możliwości.
3. Funkcja spania i mechanizm rozkładania
Kanapy bez funkcji spania nie posiadają wielu praktycznych udogodnień i mechanizmów rozkładania umożliwiających przekształcenie tego mebla w wygodne łóżko, dlatego nie nadają się ani do spania codziennego, ani okazjonalnego. W ich przypadku nie zaoferujecie noclegu gościom i nie uświadczycie dodatkowego schowka dyskretnie ukrytego pod siedziskiem. Takie bonusy zaoferuje wam wyłącznie sofa rozkładana z pojemnikiem na pościel, która świetnie radzi sobie w temacie przechowywania.
W przypadku wyboru sofy z funkcją spania należy zwrócić uwagę na posiadany przez nią mechanizm. Do kanapy rozkładanej można wybrać zarówno system typu sedak (belgijski/półbelgijski), włoski, wózek, DL czy delfin, jak i klasyczny system wersalkowy. Jak takie mechanizmy działają w praktyce? Czym się od siebie różnią i jak je dopasować do własnych potrzeb? O tym przeczytacie poniżej.
Mała sofa rozkładana jak wersalka to najprostsza i najszybsza w obsłudze mała kanapa rozkładana dostępna w ofercie producentów. Polega na podniesieniu siedziska do góry i dociśnięciu go do oparcia aż do momentu kliknięcia oraz ponownego opuszczeniu siedziska. W taki sposób zyskujemy jednolitą powierzchnię spania dla 1-2 osób.
Sofa rozkładana do przodu wyróżnia się na tle innych modeli powierzchnią spania wyciąganą spod siedziska, dlatego po rozłożeniu przypomina odrobinę łóżko sypialniane. Mechanizm rozkładania może tutaj występować w formie wózka z materacem lub stelaża wspartego na nóżkach z metalu, na którym znajduje się materac. System wózkowy jest dużo bardziej stabilny od belgijskiego (sedak), dlatego pierwszy polecany jest do spania codziennego, a drugi do okazjonalnego.
To jeden z najbardziej komfortowych mechanizmów rozkładania, który uwzględnia posiadanie przez sofę niezależnego materaca chowanego pod siedziskiem. Minusem jest tutaj jednak brak dodatkowego pojemnika do przechowywania kołdry i poduszek. Takie udogodnienia posiada jedynie sofa narożna rozkładana z systemem włoskim.
System rozkładania DL to jedna z funkcji spania stosowana zarówno w sofach, jak i narożnikach z funkcją spania. Sposób jego działania jest bardzo prosty – wystarczy wysunąć do przodu siedzisko i opuścić znajdujące się za nim oparcie do poziomu, a rozkładana sofa przekształci się w wygodne łóżko do spania. Dodatkowym atutem jest tutaj schowek na pościel ukryty pod siedziskiem.
Wiecie już, jakie są różnice między sofami rozkładanymi i nierozkładanymi oraz jakie są dostępne mechanizmy rozkładania. Pora zatem odpowiedzieć na pytanie znajdujące się w nagłówku i rozwiać wszelkie wątpliwości w tym temacie. Kiedy warto zainwestować w wygodnąkanapę do spania? Z pewnością wtedy, kiedy salon pełni jednocześnie funkcję sypialni. W takim przypadku sofa rozkładana to nie dodatkowy bonus, a konieczność, która powinna zapewnić komfort porównywalny do tego, jakie daje sypialniane łóżko.
Sofa rozkładana z funkcją spania to także dobry wybór, jeśli lubicie czasem wyciągnąć nogi przed siebie podczas relaksu lub macie w zwyczaju odpoczywać i oglądać telewizję w pozycji półleżącej/leżącej. Na rozłożonej kanapie zmieszczą się więcej niż 1-2 osoby, na nierozłożonej już niekoniecznie. Model posiadający mechanizm rozkładania warto także rozważyć pod kątem ewentualnej możliwości przenocowania gości. Czasami przecież taka konieczność może się pojawić, dlatego, jeśli macie ku temu warunki i odpowiednie możliwości finansowe, to zdecydowanie kupcie model z funkcją spania.
Jesteście szczęśliwymi posiadaczami pięknej i wygodnej sypialni? A może dodatkowo posiadacie pokój gościnny, w którym od czasu do czasu nocują wasi przyjaciele i znajomi? W takiej sytuacji sofa nierozkładana jest w zupełności wystarczającym rozwiązaniem do salonu. Nie da się ukryć, że kanapy posiadające funkcję spania są zwykle znacznie droższe ze względu na stosowane rozwiązania konstrukcyjne i materiały, dlatego kosztują dużo więcej i wymagają sporej inwestycji. Jeśli nie macie potrzeby posiadania dodatkowego łóżka to z powodzeniem możecie wybrać sofę nierozkładaną.
Kanapa bez funkcji spania wcale nie będzie mniej wygodna i funkcjonalna od kanapy rozkładanej – wystarczy, że dopasujecie ją dobrze pod kątem rozmiaru, kształtu i rodzaju tapicerki, a ona odwdzięczy wam się komfortem przez długie lata. Co powiecie na modną welurową sofę na wysokich nóżkach? Albo na pikowaną kanapę narożną w pięknym kolorze butelkowej zieleni? A może wolicie nieco bardziej spokoje odcienie i chętnie zobaczylibyście w swoim salonie nowoczesnąbeżową sofę o gładkim wzorze i modnie zaokrąglonych kształtach? Możliwości i opcji jest całe mnóstwo, dlatego nie obawiajcie się eksperymentować i puśćcie nieco wodze dekoratorskiej fantazji…