Interesują cię tematy dotyczące urządzania domu i mieszkania?
Wejdź na YouTube po profesjonalne porady projektantów i architektów wnętrz!
Urządzanie wnętrz zaczyna się już na etapie remontu i wyboru materiałów wykończeniowych. Znaleźliście się właśnie w takim momencie i zastanawiacie się, jak dobrać kolor podłogi do mebli? Przygotowaliśmy krótki poradnik w tym temacie, który pomoże wam dopasować odpowiednie rozwiązanie i wybrać idealne kolory paneli oraz płytek.
Podłogi i ściany są tzw. bazą i nieodłącznym elementem wystroju, która tworzy tło dla mebli, oświetlenia, dekoracji i dodatków. To one wyznaczają kierunek całej aranżacji i to do nich dobieramy wszystkie elementy wyposażenia danego pomieszczenia, a nie odwrotnie. Takie aspekty należy mieć na uwadze już podczas wyboru kolorystyki i projektowania wnętrza. Od tego, jakie kolory paneli i płytek wybierzecie, ostatecznie będzie zależał aranżacyjny sukces i ogólny wygląd przestrzeni mieszkalnej.
Wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych na podłogi ma ogromny wpływ na jej walory praktyczno-użytkowe, czyli łatwość utrzymania w czystości, wytrzymałość i odporność na zarysowania oraz uszkodzenia mechaniczne. Jej odcień z kolei, ma kluczowe znaczenie dla wyboru koloru ścian, mebli i pozostałych elementów tworzących wnętrze. Dobrze dobrane kolory paneli i płytek dają nie tylko całościowy pogląd na wystrój, ale też pomagają uzyskać estetyczny, harmonijny i spójny efekt.
Płytki i panele w tym samym kolorze czy w innych? Jakie panele do ciemnych mebli, a jakie do jasnych? Do czego dobierać kolory paneli i płytek? To tylko kilka przykładowych pytań, z jakimi muszą zmierzyć się osoby urządzające dom lub mieszkanie. Dlaczego są one tak ważne? Bo to od podłóg zaczyna się proces aranżacji każdego wnętrza. Zachowanie konsekwencji w kwestii wyboru kolorystyki ma tutaj ogromne znaczenie ze względu na aspekty wizualne i ogólny wygląd mieszkania. Poniżej znajdziecie kilka praktycznych wskazówek, jak dobrać kolor podłogi do mebli.
Aranżacja wnętrz z ciemnymi meblami na pierwszy rzut oka może wydawać się bardzo wymagająca. Ciemne kolory wymagają nie tylko doskonałego wyczucia, ale też umiejętności dopasowania odpowiednich odcieni, aby wnętrze nie wyglądało na ciężkie, ponure i przytłaczające. Ciemne meble najlepiej łączyć z jasnymi podłogami, co pozwoli łatwo zrównoważyć proporcje i uzyskać optymalny efekt nawet w niedużych pomieszczeniach.
Jakie panele do ciemnych mebli wybrać? Dobrze sprawdzą się tutaj zarówno kolory w zbliżonych tonacjach, jak i kolory kontrastujące. Przykład? Ciemnobrązowe meble i podłogi w kolorze beżu albo czarne meble i białe lub jasnoszare podłogi. Kolory mebli do jasnej podłogi należy dobierać kierując się zasadą: meble o dwa stopnie ciemniejsze niż kolor podłogi.
Jakie panele do jasnych mebli sprawdzą się najlepiej? Wszystko jak zwykle, zależy tutaj od docelowego koloru mebli, bo pod pojęciem „jasne” może kryć się wiele rozmaitych odcieni: od bieli po beż, szarość i wszelkie odcienie pasteli. Meble w jasnych kolorach z pewnością są bardziej uniwersalne i elastyczne w aranżacji, a co za tym idzie, dają większe pole do popisu w kwestii wyboru koloru paneli. Można je zestawiać zarówno z jasnymi podłogami w naturalnych odcieniach drewna (np. panelami dębowymi), jak i z tymi ciemniejszymi, o wyrazistych kolorach i fakturach.
Jakie panele do białych mebli wybrać? Ilość dostępnych opcji i rozwiązań jest tutaj całkiem spora. Białe meble dobrze odnajdą się zarówno w towarzystwie podłogi z drewnianych desek w kolorze bielonego dębu lub dębu sonoma, jak i zestawione z ciemnymi panelami w kolorze grafitowym lub ciemnoszarym o matowym/półmatowym wykończeniu.
Zastanawiacie się, do czego dobierać kolory paneli, skoro to od nich zaczyna się proces urządzania całego wnętrza? Przede wszystkim do wybranego stylu wystroju i efektu, który finalnie chcecie uzyskać. Kolory podłógi ścian dają początek aranżacji, dlatego wybierając je, musicie mieć wizję tego, jak ostatecznie będzie wyglądało całe pomieszczenie. Materiał, rodzaj i wzór desek podłogowych powinien komponować się z wiodącym stylem aranżacyjnym i nawiązywać do niego swoją estetyką.
Większość producentów oferuje zarówno jasne, jak i ciemne kolory paneli, dlatego nie powinniście mieć problemu z dopasowaniem idealnego odcienia posadzki. Podczas wyboru materiałów wykończeniowych na podłogę, pamiętajcie natomiast o meblach, lampach i dodatkach – podłogi będą stanowiły tło dla nich, dlatego ich kolor musi być dobrze przemyślany.
Wybierając materiały wykończeniowe na posadzkę, możecie zdecydować się na dwie opcje: płytki i panele w tym samym kolorze lub w różnych kolorach. Które z tych rozwiązań sprawdzi się lepiej? Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Takie kwestie należy rozstrzygać indywidualnie, w odniesieniu do metrażu i sposobu przeznaczenia wnętrza. Jednakowe kolory paneli i płytek bardzo dobrze odnajdą się np. salonie z kuchnią, czyli w otwartej strefie dziennej, gdzie pomogą wam uzyskać efekt przestronności i powiększą optycznie całe pomieszczenie. W taki sposób granice pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami zatrą się, a wy uzyskacie jedno spójne i harmonijne wnętrze.
Jak natomiast będzie to wyglądało w przypadku wyboru różnorodnej kolorystyki? Dokładnie na odwrót. Płytki i panele w różnych kolorach pozwolą wam stworzyć bardzo czytelny podział na pomieszczenia, pomimo braku ścian oddzielających od siebie poszczególne wnętrza. Idąc tą drogą możecie łatwo zaznaczyć, gdzie kończy się salon, a zaczyna kuchnia i to bez kosztownych przeróbek remontowych. Takie rozwiązanie przyniesie także wiele korzyści pod względem praktycznym – w kuchni możecie zastosować jasne płytki, które będą wygodne pod kątem utrzymania w czystości, a w salonie panele drewniane w naturalnym odcieniu drewna, które stworzą przytulną atmosferę i spokojny klimat.
Decydując się na łączenie paneli z płytkami, musicie mieć na uwadze, że bardzo często różnią się one między sobą nie tylko kolorem czy estetyką, ale też fakturą i grubością. Poziom między nimi można wyrównać poprzez zastosowanie większej ilości kleju montażowego (jeśli różnica grubości jest niewielka) lub przez wylewkę samopoziomującą (gdy różnica grubości płytek i paneli jest duża). Do połączenia płytek z panelami możecie użyć m.in. korka, akrylu lub listew aluminiowych w odpowiednich kolorach, które pozwolą nie tylko w estetyczny sposób ukryć granicę przebiegającą między kuchnią i salonem, ale też uniknąć niepotrzebnych wypadków.