Interesują cię tematy dotyczące urządzania domu i mieszkania?
Wejdź na YouTube po profesjonalne porady projektantów i architektów wnętrz!
Szafa w małej sypialni w bloku to bardzo popularne i praktyczne rozwiązanie, które w wielu przypadkach może z powodzeniem zastąpić garderobę. W niedużym i ciasnym wnętrzu bardzo często trudno znaleźć miejsce na cokolwiek więcej, poza tym meblem. Jaką szafę na ubrania wybrać? Jaka szafa w małej sypialni najlepiej spełni swoje funkcje? Podpowiadamy!
Mała sypialnia w bloku to często pojawiający się problem aranżacyjny, z którym mierzy się coraz więcej osób. Metraż w wyniku rozwiązań stosowanych przez deweloperów, sukcesywnie się zmniejsza, efektem czego jest nieduża powierzchnia użytkowa współczesnych mieszkań. Kto z was miał już okazję planować wystrój małego wnętrza, z pewnością wie, że w takich warunkach nie sposób znaleźć miejsce na łóżko dwuosobowe o szerokości większej niż 140-160 cm, a co dopiero na dużą garderobę...
Aranżacja małej sypialni z szafą to dla wielu konieczność i jedyna sensowa opcja, aby wygospodarować przestrzeń na odzież, buty i akcesoria. Bo gdzieś przecież, trzeba je przechowywać, prawda? Nowoczesny metalowy wieszak czy stojak na ubrania nie są w stanie poradzić sobie z tym zadaniem na szeroką skalę. Szafa w małej sypialni to obowiązkowy element aranżacji, dlatego dzisiaj, pomożemy wam znaleźć pomysł na sypialnię w bloku i podpowiemy, jak wybrać idealną szafę do takiego wnętrza.
Mała sypialnia z szafą może być równie piękna, przytulna i funkcjonalna, co ta z wydzieloną garderobą. Bo chociaż ograniczony metraż nie sprzyja tutaj zastosowaniu najbardziej komfortowych rozwiązań, to nie znaczy to, że dysponując małą ilością miejsca, musicie całkowicie zrezygnować z jakiejkolwiek wygody. Problemy z małą ilością przestrzeni, przy odrobinie wyobraźni i kreatywności, da się skutecznie rozwiązać i to nie nadwyrężając przy tym zbyt mocno, przeznaczonego na ten cel budżetu. Dobrze dobrana szafa do małej sypialni pozwoli wam spełnić marzenia o stylowym i uporządkowanym wnętrzu, które w dobie szybkiego tempa życia, będzie sprzyjać wyciszeniu i odpoczynkowi.
Macie dylemat, jaką wybrać szafę na ubrania? Robicie to po raz pierwszy i nie wiecie, na co zwrócić uwagę podczas zakupu takiego mebla, aby nie żałować wydanych pieniędzy i nie ryzykować reklamacji? Nasze porady mogą się okazać pomocne, jeśli chcecie poszerzyć swoją wiedzę przed rozpoczęciem poszukiwań. W aktualnej ofercie producentów można znaleźć naprawdę sporo modeli szaf ubraniowych, które mają szansę dobrze spełnić swoje funkcje w małych wnętrzach.
Rozmiar szafy ubraniowej to absolutnie kluczowa kwestia, którą powinniście ustalić już na etapie tworzenia projektu wnętrza. W jaki sposób? Mierząc pokój i obliczając, ile miejsca możecie przeznaczyć na taki mebel. Idealna szafa do sypialni powinna nie tylko odpowiadać waszym potrzebom w zakresie organizacji garderoby, ale też posiadać wymiary proporcjonalne do wielkości całego pomieszczenia.
Optymalna szerokość szafy dla jednej osoby wynosi 140 cm, a dla dwóch osób 180-200 cm. Pamiętajcie natomiast, że są to wartości uśrednione – jeśli chcecie mieć pewność, że wybrana szafa na ubrania dobrze odegra swoją rolę w sypialni to podejdźcie do jej zakupu indywidualnie. Odległość między szafą a łóżkiem w wygodnych warunkach powinna wynosić 70-80 cm.
Wnętrze szafy może być wyposażone w różne elementy, dlatego przed podjęciem decyzji, sprawdźcie co najmniej kilka modeli i zorientujcie się w dostępnych rozwiązaniach. Największą popularnością cieszą się szafy do sypialniz drążkami i półkami orazszafy z półkamii szufladami, które dają możliwość zorganizowania całej garderoby w wygodny sposób. Zastanówcie się, jakie są wasze oczekiwania względem tego mebla i co konkretnie, zamierzacie z jego pomocą przechowywać. Szafa może zająć się organizacją odzieży kompleksowo lub stworzyć przestrzeń tylko na część ubrań, jeśli np. macie dodatkowe miejsce i planujecie kupić komodę z szufladami, w której umieścicie część rzeczy.
· Drążki na ubrania wiszące, takie jak: spodnie, spódnice, koszule czy garnitury powinny być zamocowane na wysokości 135-150 cm. Na sukienki, płaszcze i długie swetry będą potrzebne drążki o wysokości 150-180 cm. Na drążku o długości 1m powinno zmieścić się około 10 wieszaków.
· Półki na T-shirty, swetry, bluzy i jeansy optymalnie powinny posiadać długość 80-90 cm, a odległość między nimi musi być nie mniejsza niż 30 cm.
· Szuflady z systemem wysuwania o długości 50-80 cm i głębokości 10-25 cm najlepiej przeznaczyć na bieliznę, skarpety i drobne akcesoria - dzięki czemu będą łatwo dostępne i pozostaną poza zasięgiem wzroku.
Szafa do sypialni z drzwiami klasycznymi, składanymi czy przesuwnymi? To kolejna kwestia, której powinniście przyjrzeć się bliżej podczas planowania aranżacji garderoby. Sposób otwierania szafy ma bezpośredni związek nie tylko z komfortem jego użytkowania, ale też metrażem wnętrza. Dlaczego? Bo klasyczne drzwi potrzebują nieco więcej miejsca niż drzwi składane. Wybierając pierwszą opcję, musicie uwzględnić odpowiednio duży odstęp pomiędzy szafą a innymi meblami w sypialni. To tylko pozornie mało znaczące detale, które mają ogromny wpływ na wygodę i wygląd całego wnętrza. Szafa na ubrania, która nie będzie spełniać swoich podstawowych funkcji, na niewiele się przyda, prawda?
Ograniczony metraż, niedostateczna ilość światła czy niekorzystny układ ścian - to jedne z największych wyzwań, jakie stawia przed nami mała sypialnia. Aranżacja szafy powinna być tutaj dobrze przemyślana także pod kątem materiału wykonania i stylu wykończenia tego mebla, bo takie aspekty mają ogromny wpływ na finalny wygląd wnętrza. Przykład? Biała szafa z lustrem optycznie powiększy wnętrze, a szafa drewniana wniesie do aranżacji dodatkową porcję ciepła i przytulności.
Nie zapominajmy również o walorach praktycznych materiałów - lite drewno dębowe może zaoferować znacznie więcej korzyści pod tym względem niż drewnopochodne płyty meblowe. Naturalne drewno jest solidne, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, dzięki czemu zachowuje swoje właściwości i piękny wygląd przez długie lata. Szafa z drewna nie tylko nie będzie się nieestetycznie odkształcać pod naporem ciężaru, ale też stworzy komfortową i funkcjonalną przestrzeń do przechowywania ubrań.
Mała sypialnia w bloku z szafą może być świetną alternatywą, jeśli w waszym mieszkaniu nie ma możliwości wydzielenia dodatkowej przestrzeni na garderobę. Wolnostojąca szafa na ubrania z dobrze wyposażonym wnętrzem, z łatwością poradzi sobie z organizacją odzieży, bielizny, butów i akcesoriów. Producenci dają w tym zakresie do wyboru sporo ciekawych rozwiązań, które można dopasować do indywidualnych potrzeb i planowanego wystroju pomieszczenia. Poniżej krótko omawiamy 5 najbardziej popularnych opcji.
Szafa z tradycyjnymi drzwiami może być dobrym wyborem do małej sypialni w bloku, jeśli metraż nie ogranicza was tak mocno i macie możliwość zachowania odstępu 70-80 cm pomiędzy tym meblem a łóżkiem. Wśród takich modeli znajdziecie nie tylko szafy ubraniowe 2/3/4-drzwiowe, ale też szafy z lustrem czy szafy narożne, które można wstawić do kąta w sypialni. Takie modele posiadają drążki, półki i szuflady rozmieszczone w różnych konfiguracjach. Pamiętajcie, że ustawienie szafy w sypialni nie może sprawiać trudności, a dostęp do jej wnętrza musi być swobodny – jeśli nie macie przestrzeni na klasyczny model to rozważcie inną opcję, np. szafę przesuwną lub szafę ze składanymi drzwiami.
Nowoczesne szafy przesuwne to modele, w których fronty poruszają się w prawo i w lewo po szynach (prowadnicach o szerokości 4-6 cm), zamocowanych w górnej i dolnej części mebla. Chcąc dostać się do jednej części szafy, zakrywamy drugą – drzwi pozostają tutaj cały czas na jednym poziomie, a skrzydła nie otwierają się do przodu. Do sypialni można wybrać szafę wolnostojącą lub zamówić taki mebel na wymiar – wszystko zależy od tego, jakie macie preferencje i jaką ilość miejsca możecie przeznaczyć na potrzeby garderoby. Niezależnie od tego, którą z tych opcji wybierzecie, mała sypialnia z szafą przesuwną będzie przytulnym, wygodnym i uporządkowanym wnętrzem.
Drzwi składane w szafie to system otwierania łączący klasyczne fronty z frontami przesuwnymi. Ten nowoczesny mechanizm pozwala jednocześnie złożyć drzwi i przesunąć je w taki sposób, aby cała zawartość garderoby stała się łatwo dostępna. Szafa z drzwiami składanymi może być dobrym kompromisem do małej sypialni, w której ważne jest przemyślane wykorzystanie wolnego miejsca. Składane (łamane) drzwi stosowane są nie tylko w klasycznych szafach wolnostojących, ale też w szafach wnękowych czy w szafach narożnych. Dzięki temu można dopasować odpowiedni model do układu pomieszczenia i w optymalny sposób zagospodarować przestrzeń.
Wąska sypialnia w bloku z szafą wnękową lub wolnostojącąto także popularny wybór wśród właścicieli małych mieszkań. Aranżacja takiego mebla pozwala stworzyć praktyczny system przechowywania odzieży, a jednocześnie nie zagracić i nie przytłoczyć wnętrza, w którym i tak sporo miejsca zajmuje już podwójne łóżko do spania. Szafa na całą ścianę w sypialni często jest jedyną sensowną opcją, jeśli pomieszczenie ma kształt mocno zbliżony do prostokąta albo w sytuacji, gdy nie ma możliwości zaaranżowania w nim dodatkowej komody z szufladami czy wieszaka stojącego na ubrania. Szafa wnękowa to kompleksowe rozwiązanie, które przypadnie do gustu szczególnie miłośnikom porządku.
Szafa pod skosem w sypialni na poddaszu idealnie wykorzystuje potencjał pomieszczeń z nietypowym układem ścian. Nie martwcie się więc, jeśli to właśnie tutaj znajduje się wasz kącik do snu i relaksu – w takim pokoju także da się zaaranżować garderobę w praktyczny sposób! Najlepszym wyjściem z takiej sytuacji najczęściej jest zamówienie szafy na wymiar, która uwzględnia skosy i inne charakterystyczne cechy wnętrza. Dzięki temu zyskacie możliwość zaprojektowania szafy zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Co konkretnie mamy na myśli? Oczywiście opcję wyboru układu szafy i jej wyposażenia. Tutaj możecie samodzielnie decydować o rozmieszczeniu oraz ilości drążków, półek i szuflad.
Z przesuwnymi frontami i lustrem, na całą ścianę, wnękowa czy z drzwiami składanymi – to tylko kilka pomysłów na to, jak może wyglądać szafa w sypialni. Aranżacje udostępniane w sieci dostarczają wielu inspiracji na garderobę w niedużych i ciasnych wnętrzach. I warto z nich skorzystać, jeśli zależy wam na tym, aby szafa na ubraniaidealnie pasowała do wystroju i spełniała wszystkie wasze wymagania. Bo zgodzicie się, chyba, że przechowywanie ubrań to kluczowa sprawa w małej sypialni, prawda? Mając praktyczną wiedzę, z pewnością poradzicie sobie z wyborem odpowiedniego modelu szafy. A jeśli nie, to nasi profesjonalni konsultanci z chęcią wam pomogą w podjęciu właściwej decyzji zakupowej.