3 funkcje, jakie powinno spełniać biurko dla dziecka
Poszukujecie ładnego i praktycznego w użytkowaniu biurka do pokoju dziecka? Takie modele są szeroko dostępne w ofercie producentów, ale trzeba wiedzieć, gdzie i jak ich szukać. Biurko do nauki musi być przede wszystkim dobrze dopasowane do potrzeb, wieku i wzrostu dziecka. Dzisiaj mówimy o 3 najważniejszych funkcjach, jakie powinno spełniać biurko dla dziecka.
Biurko do pokoju dziecka idealne do nauki i korzystania z komputera
Biurko z krzesłem to niezbędny element wystroju pokoju każdego dziecka, które rozpoczęło edukację szkolną i ukończyło 6/7 rok życia. Odrabianie zadań domowych i korzystanie z Internetu oraz komputera wymaga praktycznego przygotowania wnętrza do takich celów i zapewniania dziecku odpowiednich warunków, które pozwolą mu wykonywać obowiązki w poczuciu komfortu i prawidłowo się rozwijać. Biurko dla dziecka pełni pod tym względem kluczową rolę, ponieważ spędza ono przy nim dużo czasu w pozycji siedzącej. To najczęściej mebel pełniący kilka funkcji jednocześnie, który towarzyszy dziecku od wczesnych lat życia aż do osiągnięcia dorosłego wieku i ukończenia szkoły.
Jesteście właśnie na etapie kompletowania mebli do pokoju dziecięcego? Zależy wam na tym, aby wybrane biurko do pokoju dziecka było dobrze wykonane i wygodne w użytkowaniu? Nie wiecie, jakie biurko dla dziecka najlepiej spełni swoje funkcje i czym kierować się przy wyborze takiego mebla? Zakup biurka do nauki może być sporym wyzwaniem, szczególnie, jeśli nie macie w tym temacie doświadczenia i jest to pierwsze biurko dla dziecka. To właśnie dlatego zdecydowaliśmy się przygotować ten krótki, ale bardzo praktyczny poradnik, z którego dowiecie się, jak dopasować odpowiedni model i jakie 3 najważniejsze funkcje powinno spełniać biurko dla dziecka.
3 najważniejsze funkcje, jakie powinno spełniać biurko dla dziecka
1. Ergonomia: wymiary biurka dla dziecka
Ergonomiczne biurko dla dziecka to takie biurko, które spełnia ogólne założenia bezpieczeństwa i jest dobrze dostosowane do potrzeb dziecka na danym etapie jego rozwoju. Najważniejszym aspektem w tym zakresie zawsze jest wysokość, jednak nie mniej istotna od niej pozostaje także szerokość blatu roboczego, która odpowiada za zapewnienie dziecku wystarczającej ilości miejsca. Pamiętajmy, że biurko to nie tylko jeden z mebli znajdujących się pokoju, ale też element prawidłowego rozwoju psychoruchowego, który pozwala dziecku w zdrowy sposób rozwijać zdolności motoryczne, manualne i intelektualne. Wymiary biurka dla dziecka mają bezpośredni wpływ na kształtowanie się postawy ciała i kręgosłupa.
2. Dostosowanie do wieku i wzrostu dziecka: wysokość biurka a wzrost
Przed zakupem biurka do nauki warto ustalić, jaka wysokość biurka do wzrostu dziecka będzie najbardziej odpowiednia. Jak to najłatwiej zrobić? Mierząc dziecko i szukając mebla posiadającego blat usytuowany na optymalnej wysokości. Przykład? Biurko dla pierwszoklasisty, który mierzy 115-125 cm powinno mieć około 55-60 cm wysokości, 60-75 cm szerokości i 50-55 cm głębokości. Odstęp, jaki należy zachować między blatem biurka a siedziskiem krzesła wynosi tutaj 25 cm. Biurka dla uczniów o wysokości 65-75 cm, które są użytkowane również przez dorosłych, będą dobrze sprawdzały się w przypadku dzieci powyżej 10 r.ż. mierzących od 130-170 cm. Dostępne są także biurka szkolne o wysokości 75-80 cm, które są przeznaczone dla nastolatków posiadających wzrost powyżej 170 cm.

3. Miejsce do nauki i przechowywania: organizacja podręczników i przyborów szkolnych
Praktyczne biurko dla dziecka powinno zapewniać komfortowe miejsce do nauki oraz być wyposażone w dodatkowe udogodnienia, pozwalające na sprawną i przemyślaną organizację przestrzeni. Co to konkretnie oznacza? Szafki, szuflady, nadstawki na monitor, półki na klawiaturę i schowki, w których można przechowywać zeszyty, podręczniki i przybory szkolne. Pokoje dziecięce zwykle nie należą do największych pomieszczeń w domach, dlatego warto zadbać o ich funkcjonalne wyposażenie w taki sposób, aby maksymalnie praktycznie wykorzystać dostępne miejsce. Biurko szkolne z szufladami i/lub szafkami potrafi skutecznie rozwiązać problemy spowodowane małym metrażem wnętrza.
Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając biurko dla dziecka do nauki?
Szerokość i wysokość biurka dla dziecka, a także związana z nimi ergonomia to absolutnie kluczowe kwestie, którym obowiązkowo należy się przyjrzeć podczas wyboru takiego mebla. Biurko szkolne to często długoterminowy zakup i spora inwestycja, dlatego warto, aby była przemyślana. Nie zapomnijcie więc o innych ważnych aspektach, do jakich należą np. styl wykończenia, rodzaj użytych materiałów czy kolorystyka, bo to one mają największy wpływ na jakość użytkowania i efekt wizualny w pokoju dziecka.
Biurko dla ucznia może przecież wyglądać bardzo różnie – w ofercie producentów znajdziecie m.in. modele inspirowane stylem nowoczesnym, loftowym czy skandynawskim, które posiadają różnorodne kształty i wymiary ze względu na zastosowane rozwiązania konstrukcyjne. Do wyboru są zarówno biurka minimalistyczne posiadające wyłącznie blat wsparty na nóżkach, jak i te bardziej rozbudowane, z dodatkowymi szafkami, półkami, nadstawkami i regałami.
Odkryj pasujące produkty i zainspiruj się:
Najbardziej popularne i najczęściej wybierane rodzaje biurek dla dzieci
Przed ostatecznym wyborem biurka do nauki, warto zrobić choćby mały research i zorientować się, jakie modele są najchętniej wybierane przez rodziców i najmłodszych użytkowników. Niektóre z nich cieszą się wyjątkowo dużym zainteresowaniem i popularnością ze względu na swoją funkcjonalność i oferowane możliwości aranżacyjne, przez co mogą być świetną inspiracją na meble do pokoju dziecka. To przede wszystkim biurka z szufladami i szafkami, biurka z regałami, biurka pod komputer, biurka narożne, biurka modułowe i biurka z regulacją wysokości dla dzieci wykonane z drewna lub dobrej jakości płyt meblowych. Poniżej znajdziecie krótką charakterystykę każdego z tych modeli.
Biurko z szufladami i/lub szafkami
Biurko dla dziecka z szufladami i/lub szafkami to świetne rozwiązanie do każdego pokoju, w którym oprócz miejsca do nauki i na komputer, potrzebne jest także miejsce do przechowywania rzeczy osobistych dziecka. Takie meble świetnie radzą sobie z praktyczną organizacją przestrzeni, zapewniając porządek we wnętrzu i dając możliwość trzymania zeszytów, podręczników i przyborów szkolnych poza zasięgiem wzroku. Wybierając takie biurko dla ucznia można często uniknąć konieczności zakupu dodatkowych półek czy regałów, choć te są bardzo mile widziane w takich pomieszczeniach.
Biurko pod komputer z nadstawką i wysuwaną szufladą
Biurko z nadstawką i wysuwaną szufladą na klawiaturę jest dobrym wyborem w przypadku, kiedy w pokoju dziecka planowany jest komputer stacjonarny. Dodatkowe udogodnienia pozwalają tutaj sprawnie rozmieścić cały sprzęt elektroniczny i ustawić go w bezpieczny sposób dla młodego użytkownika, tak, aby nie wymuszał on na dziecku garbienia się i przybierania nienaturalnej postawy ciała. Prawidłowa odległość monitora powinna wynosić od 50 do 70 cm, a jego górna krawędź znajdować się nieco poniżej linii wzroku, czyli w praktyce pod kątem 15° – 20° poniżej oczu.

Biurko z regulowaną wysokością (biurko regulowane dla dziecka)
Bardzo dużą popularnością cieszy się biurko regulowane, które rośnie razem z dzieckiem i elastycznie dopasowuje się do jego potrzeb na różnych etapach rozwoju. Taki model może być świetnym wyborem w sytuacji, kiedy zależy wam na zminimalizowaniu kosztów wymiany mebli w pokoju dziecięcym i zapewnieniu dziecku komfortu podczas nauki na długi czas. Wykonane solidnie i z dobrej jakości materiałów biurko z regulacją wysokości dla dzieci może służyć z powodzeniem przez wiele lat, szczególnie jeśli zdecydujecie się na model w uniwersalnym kolorze i o ponadczasowym wzornictwie.
Biurko z regałem
Dobrym patentem na przechowywanie w pokoju dziecka są nowoczesne biurka z regałami, które wyglądem przypominają mniejsze i większe konstrukcje o stosunkowo lekkiej budowie. Takie meble są dostępne w rozmaitych wariantach rozmiarowych, dlatego jeśli interesują was tego typu modele, to rozejrzyjcie się w ofercie producentów i sprawdźcie różne dostępne rozwiązania. Funkcjonalne biurka połączone z regałami i/lub meblościankami pozwalają w przemyślany sposób zagospodarować dostępną przestrzeń i maksymalnie praktycznie wykorzystać wolny metraż, dlatego idealnie sprawdzają się w małych pokojach dziecięcych i pokojach rodzeństwa.
Biurko narożne
Kolejnym modelem, który wzorowo zdaje egzamin w pokoju dziecka jest biurko narożne, które można ustawić w kącie pomieszczenia. To także model doskonale radzący sobie z małym metrażem i oferujący sporą przestrzeń do przechowywania, który zajmuje stosunkowo niedużo miejsca. Po takie biurko do nauki warto sięgnąć, jeśli zależy wam na dużej powierzchni blatu roboczego, która zapewni dziecku wystarczającą przestrzeń do nauki i odrabiania zadań domowych, a także pomieści laptopa lub komputer stacjonarny, oświetlenie, pojemniki na długopisy i drobne przybory szkolne.
Biurko modułowe
Ostatnie biurko dla ucznia, które warto wziąć pod uwagę, to nowoczesne i funkcjonalne biurko modułowe. To mebel idealnie przystosowany do trudnych warunków lokalowych i zmieniających się potrzeb dziecka, który można łatwo modyfikować poprzez zastosowane udogodnienia i rozwiązania konstrukcyjne. Co to oznacza w praktyce? Biurka modułowe składają się z niezależnych od siebie elementów, które można ustawiać na wiele różnych sposobów, a co za tym idzie, dostosować indywidualnie do kształtu wnętrza i potrzeb dziecka.
Jakie wybrać biurko dla pierwszoklasisty, a jakie dla starszego dziecka?
Poznaliście już najpopularniejsze modele i macie dylemat, jakie biurko dla dziecka wybrać? Zastanawiacie się, które biurko szkolne najlepiej pogodzi potrzeby związane z nauką, odrabianiem lekcji i korzystaniem z komputera? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Biurko dla pierwszoklasisty, który dopiero zaczyna przygodę z edukacją, będzie wyglądało nieco inaczej niż biurko dla ucznia powyżej 10 roku życia. Nie chcecie ryzykować nietrafionego zakupu lub reklamacji? Skorzystajcie z naszych porad i wskazówek!
Pierwsze biurko dla dziecka powinno mieć wysokość 55-60 cm i 50-55 cm głębokości. Taka powierzchnia jest w zupełności wystarczająca do nauki i odrabiania lekcji dla 6/7-latka. Najlepiej postawić w tym zakresie na proste rozwiązania, które pomogą dziecku przystosować się do nowej roli ucznia i wyrobić nawyk korzystania z biurka. W skrócie mówiąc: im mniej różnych funkcji i „rozpraszaczy”, tym lepiej.
W przypadku starszych dzieci sprawa wygląda zupełnie inaczej. Praktyczne biurko dla dziecka powyżej 10 r.ż. może, a wręcz powinno posiadać dodatkowe półki, schowki i szufladki. Nastolatki w tym wieku mają większe potrzeby w temacie przechowywania, a samodzielne korzystanie z biurka bez pomocy osób dorosłych nie sprawia im problemów. Podobnie wygląda to z krzesłami do nauki – dla pierwszoklasistów najlepsze są tradycyjne modele na nóżkach o regulowanej wysokości, a dla większych dzieci, krzesła i fotele obrotowe na kółkach.
Wybór idealnego biurka dla dziecka nie jest prostą sprawą, ale mając odpowiednią wiedzę po przeczytaniu artykułu, bez problemu poradzicie sobie ze znalezieniem właściwego modelu dla swojej pociechy. Pamiętajcie, że funkcjonalne biurko do nauki i korzystania z komputera powinno przede wszystkim posiadać odpowiednie wymiary – pozostałe jego cechy i właściwości to kwestia indywidualna.