Oświetlenie salonu - lampy do strefy relaksu
Aranżacja oświetlenia w salonie to jeden z kluczowych etapów urządzania tego wnętrza. Z pomocą odpowiednich lamp można nie tylko wizualnie powiększyć pomieszczenie, ale też podkreślić jego największe atuty i zbudować nastrojową, witającą od progu przytulnością atmosferę. Jak zaplanować oświetlenie salonu? Jakie lampy wybrać, aby były praktyczne i wpisywały się w obowiązujące trendy? Na te i inne pytania, odpowiadamy w tekście!
Z artykułu dowiesz się:
1. Jak dopasować odpowiednie oświetlenie do salonu?
2. Jakie wybrać oświetlenie główne i pomocnicze?
3. Jakie są obecnie trendy oświetleniowe we wnętrzach?
Oświetlenie salonu – inspiracje na modne lampy do pokoju dziennego
Wygodna kanapa i fotel, stolik kawowy czy szafka pod telewizor to zdecydowanie nie wszystko, o co należy zadbać, urządzając swój wymarzony salon. Oświetlenie w takim wnętrzu pełni równie ważną funkcję użytkową, co meble i dodatki, dlatego to właśnie na nim, tym razem, skupimy swoją uwagę. Lampy są jednym z najważniejszych elementów wystroju strefy dziennej z kilku powodów, o których powiemy nieco więcej w kolejnych akapitach.
Bo wyobrażacie sobie wygodny kącik do relaksu z jedną lampą zawieszoną w centralnym punkcie sufitu? My nie bardzo, szczerze mówiąc… Na szczęście czasy kiedy aranżacja oświetlenia w salonie kończyła się na zakupie żyrandola, już dawno odeszły do wnętrzarskiego lamusa. Teraz pomysły na oświetlenie salonu są dużo bardziej wszechstronne i zróżnicowane, dzięki czemu każdy ma możliwość dopasowania lamp do własnych preferencji i metrażu wnętrza.
Salon, który dzieli się na kilka mniejszych stref funkcjonalnych, jest pomieszczeniem należącym do części wspólnej, z której korzystają wszyscy domownicy. Co to oznacza w praktyce? To, że potrzebuje większej ilości punktów świetlnych niż przewidywały to dawne praktyki aranżacyjne. Większa ilość światła o różnym natężeniu, pozwala nie tylko zbudować odpowiednią atmosferę, ale też zapewnić bezpieczne i komfortowe warunki do użytkowania przestrzeni mieszkalnej.
Jakie wybrać oświetlenie do salonu? Podpowiadamy!
Aranżacje oświetlenia salonu w domach i mieszkaniach mogą się czasami różnić ze względu nawarunki lokalowe panujące w takich pomieszczeniach. Nie zapominajmy natomiast, że projekt wskazujący rozmieszczenie opraw oświetleniowych, powinien uwzględniać podział na strefy funkcjonalne i wykorzystywać potencjał różnych źródeł światła, niezależnie od metrażu wnętrza. Nawet jeśli posiadacie mały salon to warto poświęcić nieco więcej czasu na dopasowanie odpowiedniego oświetlenia – dzięki temu będziecie mogli cieszyć się funkcjonalnym wnętrzem przez długie lata, nie wprowadzając zmian w wystroju, które wiążą się z koniecznością poniesienia niemałych kosztów.
Instalacja elektryczna musi zostać przygotowana już na etapie remontu, a więc znacznie wcześniej niż zdecydowana większość z nas zaczyna myśleć o zakupie lamp. To właśnie w tym momencie planowania aranżacji strefy relaksu, powinniście ustalić, gdzie zostaną zlokalizowane źródła światła i w jakiej wystąpią formie. Oświetlenie dużego salonu jest zwykle sporym wyzwaniem i wymaga zastosowania przemyślanych rozwiązań, uwzględniających zarówno oświetlenie główne (sufitowe), jak i oświetlenie pomocnicze (punktowe) - tylko w taki sposób zapewnicie wszystkim domownikom komfortowe warunki i uzyskacie spójny efekt.
Oświetlenie do salonu: 5 zasad, o których warto pamiętać!
1. Lampy muszą być dobrze dopasowane do planowanego sposobu przeznaczenia. Przykład? Żyrandol, który pięknie odnajdzie się w centralnym punkcie salonu, niekoniecznie dobrze zaprezentuje się zaaranżowany w kąciku do czytania czy nad stołem jadalnianym. To samo dotyczy kinkietów, lamp wiszących, lamp stołowych i lamp podłogowych. Każdy z tych rodzajów oświetlenia może zaoferować inne walory praktyczno-użytkowe.
2. Moc i barwa światła powinny odpowiadać funkcji, jaką pełni oświetlenie w salonie. Aranżacje takich wnętrz bardzo często łączą wiele ról jednocześnie: kącika wypoczynkowego, kina domowego, jadalni, biblioteczki, a nierzadko też domowego biura czy sypialni. Lampa nad stół do salonu z reguły powinna mieć mocniejszą żarówkę lub większą ilość źródeł światła niż ta przeznaczona do odpoczynku, czytania czy oglądania telewizji.
3. Rozmiar, materiał i styl wykończenia lamp to kolejne aspekty, na które musicie zwrócić uwagę, zanim wybierzecie oświetlenie salonu. Inspiracje udostępniane w mediach społecznościowych są pełne pomysłów na piękne i funkcjonalne wnętrza, dlatego przed rozpoczęciem poszukiwań, warto się z nimi zapoznać i poprzeglądać zdjęcia w sieci. Oprawy oświetleniowe powinny pasować do wybranego motywu przewodniego i ogólnej estetyki wystroju.
4. W otwartej strefie dziennej, czyli salonie połączonym z kuchnią i jadalnią, z pomocą oświetlenia można zaznaczyć granice poszczególnych pomieszczeń i wyznaczyć tzw. strefy funkcjonalne. To świetny pomysł z uwagi na wyjątkowe efekty wizualne i stosunkowo nieduży koszt realizacji. Dzięki odpowiednim lampom i ich zróżnicowanych formach oraz rozmiarach, powiększycie optycznie przestrzeń, stworzycie wyjątkowy nastrój i podkreślicie największe atuty wnętrza.
5. Funkcja praktyczna to nie jedyna funkcja, jaką pełnią lampy w salonie. Aranżacje opraw oświetleniowych coraz częściej służą także celom dekoracyjnym. Źródła światła nie są już wyłącznie elementem funkcjonalnym wystroju, ale też ozdobą, która podkreśla przytulny klimat i indywidualny charakter wnętrza. To właśnie, dlatego, warto zainwestować w lampy i poświęcić nieco więcej czasu na dopasowanie idealnych modeli do aranżacji.
Odkryj pasujące produkty i zainspiruj się:
Aranżacja oświetlenia w salonie: oświetlenie główne i pomocnicze
Wspominaliśmy już wcześniej, że aranżacja oświetlenia w salonie składa się z oświetlenia głównego i oświetlenia pomocniczego. Co konkretnie kryje się pod tymi pojęciami? Już śpieszymy z wyjaśnieniem! Oświetlenie główne to przede wszystkim żyrandole, lampy wiszące i lampy sufitowe (np. plafony), które świecą z największą mocą i wyznaczają kierunek aranżacji pozostałych opraw. Oświetlenie pomocnicze (inaczej: punktowe/strefowe) to z kolei lampy posiadające źródła światła o mniejszym natężeniu, które dają bardziej subtelne i nastrojowe światło. Zaliczają się do nich np. lampy stołowei podłogowe, kinkiety, reflektory, lampy natynkowe/podtynkowe, halogeny czy listwy ledowe.
Główne oświetlenie w salonie – aranżacje lamp wiszących i sufitowych
Główne oświetlenie salonu z reguły powinno posiadać większą moc i natężenie niż pozostałe lampy, które stanowią jego uzupełnienie. Do takich celów idealnie nadadzą się wymienione wyżej żyrandole, lampy wiszące z kilkoma żarówkami, lampy w rozmiarach XXL, lampy ledowe i nowoczesne plafony. W charakterze oświetlenia sufitowego świetnie sprawdzą się również halogeny, reflektory z regulacją czy lampy natynkowe. To coraz częściej stosowana opcja w minimalistycznych wnętrzach, która pozwala zrezygnować z dużej lampy wiszącej lub żyrandola na poczet innych opraw oświetleniowych.
Pomocnicze lampy w salonie – aranżacje lamp stołowych i podłogowych
Oświetlenie punktowe jest kolejnym ważnym elementem wystroju, z uwagi na rolę, jaką w każdym domu i mieszkaniu pełni salon. Bo zgodzicie się, chyba, że odpoczynek na kanapie z książką czy oglądanie telewizji przy asyście żyrandola nie należą do specjalnie komfortowych dla naszych oczu? Do takich celów znacznie lepiej wykorzystać lampy pomocnicze, które zapewniają punktowe źródło światła w określonym obszarze wnętrza. Tutaj mamy na myśli m.in. lampy podłogowe z wysięgnikami, kinkiety z regulacją czy lampy stołowe z abażurami emitujące światło o ciepłej lub neutralnej barwie.
Pomysły na oświetlenie salonu: poznaj aktualne trendy i zainspiruj się!
Macie już pomysł na oświetlenie salonu? Wiecie, jak dopasować oświetlenie punktowe (pomocnicze) i oświetlenie salonu sufitowe? Aranżacje opraw oświetleniowych w przestrzeni mieszkalnej wcale nie są tak problematyczne, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Wystarczy, że będziecie posiadali praktyczną wiedzę na temat dostępnych rodzajów lamp iaktualnych trendów oświetleniowych, a z łatwością poradzicie sobie z tym zadaniem. Każdy sezon we wnętrzach przynosi wiele nowości, dlatego warto być zorientowanym i zaczerpnąć inspiracji przed podjęciem ostatecznych decyzji zakupowych. Jakie lampy do salonu są modne tym razem? Sprawdźcie poniżej!
Oświetlenie w salonie - inspiracje na lampy, które są aktualnie na topie:
- Lampy ze szkła lub ceramiki z kulistymi kloszami
- Lampy z plecionek, naturalnego drewna i tkanin
- Lampy w minimalistycznym stylu (np. lampy-tuby, plafony czy lampy natynkowe)
- Metalowe lampy w stylu loft (np. lampy-pająki czy żarówki na kablach
- Nowoczesne lampy retro i vintage
- Lampy w klasycznych kolorach bieli, czerni, srebra i złota
- Duże lampy o prostych bryłach i geometrycznych kształtach
- Designerskie lampy ledowe i plafony
- Nowoczesne żyrandole w odświeżonej formie
Aranżacje oświetlenia salonu - nowoczesne lampy w twoim ulubionym stylu
Szeroki wybór opraw oświetleniowych, jaki oferują producenci, umożliwia dopasowanie lamp do każdego stylu wystroju. Obecnie jednym z największych trendów w oświetleniu są lampy nowoczesne, minimalistyczne i loftowe, które ze względu na swój uniwersalny design, pasują do większości salonów znajdujących się w domach i mieszkaniach. Modne są przede wszystkim lampy do salonu o prostym wzornictwie i nieskomplikowanych formach, ponadczasowe, eleganckie i o okrągłych/kulistych kształtach. Na popularności od wielu lat sukcesywnie zyskuje także aranżacja oświetlenia led w salonie, głównie ze względu na aspekty związane z ekologią, mniejszym zużyciem prądu i pozytywnym wpływem na środowisko naturalne. Lampy ledowe stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych opraw.
Dobrze zaplanowana aranżacja oświetlenia salonu pozwoli wam nie tylko stworzyć przytulną atmosferę i relaksujący klimat, ale też w przemyślany sposób wykorzystać potencjał tego wnętrza. Z pomocą źródeł światła można optycznie powiększyć przestrzeń (np. podnieść wizualnie sufit), podkreślić najciekawsze elementy wystroju, wnieść dekoracyjny akcent do aranżacji czy wyznaczyć granice poszczególnych stref funkcjonalnych. Nie bagatelizujcie zatem roli, jaką pełnią lampy w salonie - opraw oświetleniowych nie wymienia się przecież zbyt często, dlatego warto zadbać, aby były funkcjonalne i aby ich wygląd wpisywał się w aktualne trendy przez długie lata…