Jak urządzić przedpokój?
Aranżacja przedpokoju nie należy do łatwych zadań ze względu na mały metraż i trudne warunki lokalowe panujące w takich pomieszczeniach. Dobry pomysł na przedpokój powinien uwzględniać nie tylko kwestie wizualne, ale też te dotyczące użytkowania i szeroko pojętej funkcjonalności. Jak zaaranżować przedpokój, aby dobrze połączyć te aspekty? Na te i inne pytania odpowiadamy w tekście.
Z artykułu dowiecie się:
• Jak urządzić przedpokój w mieszkaniu i domu jednorodzinnym?
• Jakie elementy powinna zawierać aranżacja przedpokoju?
• Jak wybrać meble, oświetlenie i dodatki do przedpokoju?
Jak urządzić przedpokój, aby był stylowy i funkcjonalny?
„Przedpokój jest wizytówką domu.” – słyszeliście to popularne zdanie już wiele razy, ale nigdy nie mieliście okazji bliżej mu się przyjrzeć i zastanowić się, co tak naprawdę, oznacza w praktyce? Do takich refleksji skłania najczęściej sytuacja, w której przedpokój trzeba urządzić od podstaw lub zafundować mu solidną metamorfozę i zdefiniować jego wystrój na nowo. Zadanie jest o tyle trudne i skomplikowane, że takie wnętrza najczęściej są bardzo małe, mają niekorzystny układ ścian i dysponują niewielką ilością miejsca. Zgodzicie się chyba jednak, że nie jest to powód, aby aranżacje przedpokoju traktować po macoszemu i pozostawiać jego wygląd przypadkowi?
Korytarz to pierwsze pomieszczenie, jakie ukazuje się oczom domowników i gości po przekroczeniu progu domu. I chociaż ilość czasu, jaką spędzamy w takich wnętrzach jest stosunkowo niewielka to wystrój przedpokoju powinien być piękny i spełniać swoje praktyczne funkcje. W korytarzu zostawiamy nie tylko okrycia wierzchnie, ale też obuwie, czyli rzeczy, które nie posiadają większych walorów estetycznych. Chyba nie musimy wam mówić, że widok porozrzucanych butów na podłodze nie należy do przyjemnych? Ładny i uporządkowany przedpokój to część domu lub mieszkania – to wnętrze, które zasługuje na piękną aranżację w takim samym stopniu co salon, jadalnia czy sypialnia.
Pomysł na przedpokój: aranżacja przedpokoju w 5 krokach
Aranżacja przedpokoju może przynieść bardzo zadowalające i satysfakcjonujące efekty, o ile wcześniej dobrze ją zaplanujecie i podzielicie na etapy. Pomysł na przedpokój w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym, niezależnie od metrażu i kształtu pomieszczenia, powinien uwzględniać kolorystykę, meble, oprawy oświetleniowe, dodatki i dekoracje. Robicie to po raz pierwszy i nie wiecie, od czego zacząć? Skorzystajcie z naszych wskazówek i sprawdźcie, jak urządzić przedpokój w 5 krokach:

1. Kolory ścian i podłóg w przedpokoju
Jak zaaranżować nieduży korytarz, aby sprawiał wrażenie przestronnego? Jak optycznie powiększyć mały przedpokój? Aranżacje takich wnętrz pokazują, że najlepiej w tym zakresie zastosować jasne kolory ścian i podłóg. W przedpokoju bardzo często nie ma okna, a co za tym idzie, dostępu do naturalnego światła, dlatego wszelkie zabiegi z udziałem materiałów wykończeniowych dodające wizualnie centymetrów do metrażu wnętrza są tutaj wskazane i mile widziane. Pamiętajcie natomiast, że paleta dostępnych barw nie ogranicza się tutaj wyłącznie do bieli, beżu i szarości – w korytarzu możecie z powodzeniem zastosować także świeże odcienie brzoskwini, zieleni, błękitu i żółcieni.
2. Oświetlenie do przedpokoju
Etap malowania ścian i wykańczania podłóg już za wami? Teraz pora zdecydować, jakie oprawy oświetleniowe znajdą zastosowanie w waszym przedpokoju. Bo chociaż rozmieszczenie lamp ustala się jeszcze na etapie remontu, ze względu na konieczność przystosowania instalacji elektrycznej, to ostateczny wybór oświetlenia następuje nieco później. W korytarzu powinna pojawić się nie tylko lampa wisząca lub sufitowa (np. plafon), ale też dodatkowe kinkiety czy lampa stołowa. Jedno źródło światła to za mało, aby dobrze oświetlić nawet wąski przedpokój, dlatego nie oszczędzajcie na tym aspekcie – ilość lamp ma ogromny wpływ na odczuwany komfort i funkcjonalność tego wnętrza.
3. Meble do przedpokoju
Zależy wam na tym, aby w korytarzu panował ład i porządek, bez konieczności ciągłego sprzątania i poświęcania mu dużej ilości uwagi? Zadbajcie o stylowe i funkcjonalne meble do przedpokoju, wyposażone w pomysłowe udogodnienia wspomagające organizację przestrzeni. W tym zakresie możecie postawić na gotowy zestaw mebli do przedpokoju lub skompletować wszystkie elementy samodzielnie. W korytarzu niezbędna będzie przede wszystkim szafka na buty, szafa o odpowiednich wymiarach i wieszak na kurtki – reszta wyposażenia jest tutaj opcjonalna i może się zmieniać, w zależności od potrzeb, dostępnego metrażu i układu pomieszczenia.
Odkryj pasujące produkty i zainspiruj się:
4. Dodatki do przedpokoju
Kolory, oświetlenie i meble już wybrane? Pora na dodatki i dekoracje do przedpokoju! Mogłoby się wydawać, że tego typu akcesoria ozdobne są tutaj zbędne, jednak nie jest to prawdą. Dodatki do przedpokoju mogą pełnić praktyczne funkcje i korzystnie wpływać na funkcjonalność tego pomieszczenia, czego doskonałym przykładem są np. lustra, koszyki do przechowywania, wieszaki ścienne o oryginalnych formach czy małe pufy ze schowkami. Nie musicie zagracać korytarza bezużytecznymi bibelotami, jeśli nie macie na nie miejsca ani też z nich całkowicie rezygnować. Kilka praktycznych dodatków o ładnym wyglądzie doskonale sprawdzi się w roli dekoracji wnętrza.
5. Ozdoby i dekoracje do przedpokoju
Jak stworzyć oryginalny wystrój korytarza w domu lub mieszkaniu? Odpowiedzią na to pytanie będą ciekawe ozdoby do przedpokoju o charakterze dekoracyjnym. Które z nich konkretnie mamy na myśli? Doniczki, wazony, ceramiczne pojemniki i obrazy. Inspiracje na przedpokój widywane w sieci pokazują, że takie dodatki mogą z powodzeniem znaleźć zastosowanie w małych i ciasnych korytarzach. Co powiecie na roślinę w doniczce lub wazon z kwiatami wyeksponowany na konsoli? Albo na nowoczesny obraz zawieszony na ścianie naprzeciwko szafy z lustrem? Pomysły na przedpokój bywają naprawdę bardzo różne, dlatego nie obawiajcie się dopuścić do głosu kreatywności i dekoratorskiej wyobraźni…

Mały przedpokój: aranżacje przedpokoju w bloku i domu jednorodzinnym
Mały przedpokój w bloku lub domu jednorodzinnym może zostać zaaranżowany na wiele rozmaitych sposobów. Dostępnych opcji jest całe mnóstwo, dlatego przed rozpoczęciem prac, warto zorientować się w aktualnych trendach i rozwiązaniach. Dzięki temu łatwiej będzie wam wybrać styl przewodni i zaplanować etapy aranżacji, a co za tym idzie, maksymalnie praktycznie wykorzystać dostępną przestrzeń. Bo jeśli jest coś, co potrafi zepsuć aranżacje małego przedpokoju, to jest to chaos i brak konsekwencji w działaniu. Chcecie tego uniknąć? Przygotujcie się do urządzania tego pomieszczenia odpowiednio wcześnie i ustalcie, jakie macie względem niego preferencje oraz oczekiwania.
Nowoczesny przedpokój: aranżacje i inspiracje na modny wystrój przedpokoju
Marzy wam się jasny, przestronny i nowoczesny przedpokój? Aranżacje małych wnętrz we współczesnych realiach mieszkaniowych nie są łatwe, ale producenci wychodzą naprzeciw takim potrzebom, oferując mnóstwo pomysłowych i funkcjonalnych rozwiązań, które pozwalają skutecznie obejść problemy metrażowe i pogodzić wszystkie funkcje takich pomieszczeń nawet na niewielkiej przestrzeni. Obecnie jednymi z największych trendów aranżacyjnych w przedpokojach są odcienie beżu i brązu (szczególnie cappuccino i kawa z mlekiem), drewniane lamele, pluszowe tkaniny, kamienie naturalne (np. marmur) i tapety w subtelne wzory lub z dodatkiem połyskujących drobinek.
Wiecie już, jak urządzić przedpokój i zaplanować prace aranżacyjne związane z aranżacją tego pomieszczenia? Mamy nadzieję, że nasz poradnik był dla was przydatny i inspirujący. Teraz pozostaje wam tylko wybrać styl wnętrza i możecie śmiało realizować swoje marzenia o pięknym i funkcjonalnym przedpokoju.