Interesują cię tematy dotyczące urządzania domu i mieszkania?
Wejdź na YouTube po profesjonalne porady projektantów i architektów wnętrz!
Mały wąski przedpokój lub korytarz potrafi być problematyczny w aranżacji. Takie wnętrze najczęściej ma niewielki metraż i bardzo charakterystyczny układ, który wyklucza możliwość zastosowania wielu rozwiązań. Jak urządzić mały przedpokój w bloku i małym domu jednorodzinnym? Podpowiadamy!
Urządzanie przedpokoju często jest traktowane drugorzędnie i zostawiane na sam koniec zmagań aranżacyjnych. Czy słusznie? Niezupełnie… Korytarz jest pierwszym pomieszczeniem, jakie widzimy zaraz po przekroczeniu progu domu. To prawdziwa wizytówka mieszkania, która odpowiada za tzw. pierwsze wrażenie i stanowi swojego rodzaju zaproszenie do wejścia do dalszych pomieszczeń. Nie ma tutaj znaczenia, czy dysponujecie w miarę przestronnym korytarzem, czy posiadacie jedynie mały wąski przedpokój – każdy z nich zasługuje na funkcjonalne nowoczesne meble i piękny wystrój.
Nie wiecie, jak urządzić mały przedpokój? Inspiracje publikowane na portalach wnętrzarskich mogą okazać się bardzo pomocne, jeśli nie macie ulubionego stylu i jesteście otwarci na różne możliwości. Rozwiązania stosowane w takich wnętrzach powinny być wyjątkowo przemyślane, z uwagi na ograniczenia metrażowe i małą ilość dostępnego miejsca. Nie wystarczy pomalować ścian na biało, kupić wieszak na ubrania i niedużą szafkę na buty – ładnie urządzony mały przedpokój potrzebuje wyposażenia w postaci praktycznych mebli i dodatków oraz dobrego oświetlenia.
Aranżacje małych wnętrz rządzą się swoimi prawami, dlatego przed przystąpieniem do urządzania przedpokoju, ustalcie, co dokładnie znajdzie się w tym pomieszczeniu i zaplanujcie jego układ. Co dzięki temu zyskacie? Dobrze wydane pieniądze oraz spójną, uporządkowaną i komfortową przestrzeń, która będzie wam służyła przez wiele lat. Mały przedpokój w bloku lub domu jednorodzinnym najlepiej wypadnie w towarzystwie prostych i minimalistycznych mebli, wyposażonych w pomysłowe udogodnienia i rozwiązania konstrukcyjne pozwalające dobrze wykorzystać dostępną przestrzeń.
Które z nich konkretnie mamy na myśli? Oczywiście szafki i półki na buty, wieszaki, konsole, komody, pufy i ławki ze schowkami. W ofercie producentów znajdziecie obecnie nie tylko pojedyncze meble, które można skompletować i dopasować we własnym zakresie, ale też gotowe zestawy do przedpokoju, które pozwalają kompleksowo wyposażyć duży i mały przedpokój. Aranżacje takich pomieszczeń pokazują, że każde z tych rozwiązań może mieć swoje zalety – wszystko zależy od tego, jakie są wasze osobiste potrzeby i preferencje, i jaką macie wizję roli korytarza w domu.
Dopasowanie odpowiedniej kolorystyki do przedpokoju odbywa się zawsze na dwóch poziomach. Pierwszy dotyczy kolorów ścian oraz wszystkich stosowanych materiałów wykończeniowych (np. płytek czy listew przypodłogowych), drugi, kolorów mebli i dodatków, które znajdą zastosowanie w tym pomieszczeniu. Korytarze niezwykle rzadko posiadają okna, dlatego potrzebują rozwiązań, które zniwelują mankamenty związane z brakiem dostępu do naturalnego światła. Jednym z najlepszych sposobów jest wybór jasnych kolorów, które dają wrażenie głębi i optycznie powiększają przestrzeń.
Czy biały kolor ścian to jedyny słuszny wybór do ciasnego i wąskiego korytarza? Absolutnie nie! Pomysły na mały przedpokój potrafią być bardzo różne, dlatego nie idźcie po linii najmniejszego oporu i nie wybierajcie najprostszej i najbezpieczniejszej opcji tylko dlatego, że nie macie innej alternatywy. Paleta dostępnych barw jest bardzo bogata i nie zamyka się wyłącznie w kręgu ponadczasowej bieli. Do małego przedpokoju pięknie będą pasować m.in. odcienie beżu, błękitu, szarości i zieleni. Szczególnie dobrze sprawdzą się tutaj farby mocno rozbielone i dobrze kryjące ściany czy z maleńkimi drobinkami odbijającymi światło.
Zastanawiacie się, jak urządzić mały przedpokój w domu lub mieszkaniu i jakie wybrać do niego oświetlenie? Jeśli po cichu liczyliście na to, że jedna lampa sufitowa rozwiąże tutaj problem to czym prędzej pożegnajcie się z tym pomysłem… Oczywiście, możecie ograniczyć się do aranżacji samego oświetlenia głównego, ale jeśli zależy wam na komforcie, to zdecydowanie odradzamy takie rozwiązanie. Dlaczego? Bo jedna lampa nie wystarczy do oświetlenia całego wnętrza. Z takimi zadaniami znacznie lepiej poradzi sobie oświetlenie punktowe, które można rozmieścić w dowolnych odległościach i strefach wnętrza, kierując strumień światła np. na podłogę, na sufit czy na szafę wnękową.
Przedpokój w domu lub mieszkaniu pełni funkcje praktyczno-użytkowe, co powinno zostać uwzględnione już na etapie projektowania jego wnętrza. Planujecie przechowywać tutaj nie tylko buty i okrycia wierzchnie, ale też walizki, deskę do prasowania czy odkurzacz? Rozważcie zakup dużej szafy z lustrem lub szafy wnękowej robionej na wymiar, która pozwoli wam zachować nienaganny porządek w tym pomieszczeniu i dyskretnie ukryć wszystkie rzeczy. W małym przedpokoju świetnie sprawdzi się przede wszystkim szafa z przesuwnymi frontami – taki mechanizm nie będzie wymagał od was wygospodarowania dodatkowych kilkudziesięciu centymetrów na otwieranie szafy.
Przechowywanie w małym przedpokoju dzięki dużej dostępności funkcjonalnych rozwiązań może być jednocześnie estetyczne i komfortowe. Co przyda się w takim pomieszczeniu oprócz szafy? Szafka na buty, wieszak stojący lub też wieszak ścienny i wygodna pufa/ławka, która stworzy komfortowe miejsce do zakładania i ściągania obuwia. Mały metraż korytarza pomoże wam dobrze wykorzystać także konsola, szczególnie ta posiadająca szuflady lub półkę pod blatem - to jeden z największych hitów aranżacyjnych ostatnich sezonów, jeśli mowa o modnym i praktycznie urządzonym przedpokoju.
Przechowywanie i organizacja to kluczowe aspekty podczas planowania aranżacji przedpokoju, ale zdecydowanie nie jedyne, jakim powinniście poświęcić swoją uwagę. Bo zgodzicie się chyba, że nawet mały i wąski korytarz zasługuje na odrobinę dekoracyjności, prawda? Dekoracje i dodatki do małego przedpokoju mogą mieć jednocześnie charakter praktyczny i zdobić to pomieszczenie swoją obecnością. Najlepszym przykładem są lustra czy wspomniane wcześniej oprawy oświetleniowe – wystarczy, że wybierzecie lampę sufitową z pluszowym abażurem lub wyplatanym kloszem o okrągłym kształcie, złote kinkiety o stożkowych formach czy lampy ścienne z kulistymi szklanymi kloszami w modnych kolorach, a wystrój wnętrza nabierze bardzo oryginalnego i wyrazistego charakteru.