<meta name="p:domain_verify" content="abd1fd89d373db8464f0a8746706464b"/>

Prawidłowy dobór oświetlenia - dowiedz się, co warto mieć na uwadze

Odpowiednio wybrane oświetlenie zapewnia nam komfort i wygodę. Co ważne, każde domowe wnętrze wymaga dobrze zaplanowanej lokalizacji źródeł światła. Oświetlenie musi pełnić funkcję dekoracyjną i być przy tym funkcjonalne. Aby móc efektywnie wypoczywać i wydajnie pracować, musimy zapewnić sobie optymalną dawkę, również tego sztucznego światła. Do każdego pomieszczenia musimy więc dopasować rodzaj oświetlenia.

Źródła światła

Podczas planowania oświetlenia domowych pomieszczeń, musimy uwzględnić 3 rodzaje źródeł światła. Poprzez ich połączenie uzyskamy nie tylko świetny efekt całej aranżacji, ale także wysoką praktyczność.

    • Oświetlenie ogólne- stanowi ono tło dla światła punktowego. Jest rozproszone i pełni funkcję oświetlającą całą przestrzeń, a więc musimy je umieścić w centralnym punkcie pokoju. Do takiego oświetlenia korzysta się z lamp sufitowych czy żyrandoli. Do większych pomieszczeń, warto zastanowić się nad montażem dwóch lamp.

    • Oświetlenie miejscowe- umożliwia doświetlanie pewnych obszarów, na przykład lampa podłoga czy lampa stojąca na szafce nocnej sprawdzi się kiedy chcemy poczytać wieczorem książkę.

    • oświetlenie dekoracyjne- jego zadaniem jest stworzenie przyjemnego nastroju i podkreślenie charakteru wnętrza oraz jego detali. Często w roli dekoracyjnej, zwłaszcza w sypialni sprawdzają się kinkiety.

Na co zwrócić uwagę, podczas doboru oświetlenia do pomieszczeń?

Przy dużych metrażach poszczególnych pomieszczeń, warto zastosować kilka źródeł światła. Oprócz samego oświetlenia wiszącego dobrze jeśli dodatkowo zamontujemy kinkiety i zdecydujemy się na lampę stojącą. Ilość lamp zależy przede wszystkim od wielkości wnętrza i jego charakteru. W przypadku kiedy wybierzemy 3 punkty świetlne (wiszące, stojące, punktowe), wówczas stworzymy w ten sposób podział pomieszczenia na strefy. Takie rozwiązane jest doskonale do salonu połączonego z jadalnią. Oryginalne i nietuzinkowe, jak i bardziej klasyczne lampy znajdziemy na stronie  https://novodom.pl/96-oswietlenie-i-dodatki.

Moc oświetlenia

Od mocy zależy w dużym stopniu nastrój, jaki będzie panował we wnętrzu. Ponadto, silniejszą lampą warto oświetlić reprezentatywne miejsca w domu, natomiast wszelkie elementy, które chcemy ukryć, pozostawmy w cieniu. Światło pozwala także na optyczne powiększenie przestrzeni, poprzez skierowanie go na sufit.

Barwa światła

Dobrze jest postawić na ciepłe światło, które wniesie do naszego wnętrza przyjemny i relaksujący nastrój. Oświetlenie ogólne powinno mieć niską temperaturę barwową, natomiast to do pracy o wiele wyższą i chłodniejszą. Światło ciepłe sprawdzi się rewelacyjnie w sypialni i salonie. Z uwagi na to, że światło zimne ma działanie pobudzające, możemy je zastosować w miejscu pracy czy nauki.

Funkcjonalność

Planując poszczególne źródła światła, zastanówmy się, które miejsca będą służyć nam do pracy i czytania. W tych obszarach przyda się intensywne światło punktowe, czyli lampa stojąca na biurko albo nowoczesny kinkiet. W sferze dziennej dobrą propozycją będą lampy wiszące, dobrane do panującej we wnętrzu aranżacji. Szafki, półki i wszelkie wyróżniające się miejsca możemy doświetlić paskami ledowymi.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Może Ci się spodobać

Register

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password