<meta name="p:domain_verify" content="abd1fd89d373db8464f0a8746706464b"/>

Oświetlenie w sypialni - jak zadbać o jej funkcjonalność i przytulny klimat?

Oświetlenie w sypialni spełnia kilka funkcji. Korzystamy z niego nie tylko podczas szykowania się do snu, ale także podczas czytania lub dobierania stroju ze stojącej obok łóżka szafy. Te kilka aspektów warto wziąć pod uwagę podczas wybierania lamp do sypialni. W jaki sposób pogodzić każdą z tych ról oraz urządzić przytulną i jednocześnie funkcjonalną sypialnię?

Dlaczego warto zadbać o światło w sypialni?

Sypialnia to miejsce, w którym relaksujemy się po męczącym dniu. Jej wnętrze powinno odpowiadać na nasze potrzeby i umożliwiać nam spokojny odpoczynek. Dlatego jednym z elementów, o które należy zadbać, jest oświetlenie. Jakość światła w sypialni wpływa nie tylko na jej wystrój, ale nasze samopoczucie. Barwa oświetlenia w sypialni powinna być ciepła, a źródła światła rozproszone – tak, aby nie razić oczu. Najlepiej, aby żarówki emitowały miękkie światło o barwie 2700-3500 K.

Oświetlenie w sypialni a strefy funkcjonalne

Sposób oświetlenia sypialni uzależniony jest od funkcji, jakie pełni jej wnętrze. Korzystasz z niej wyłącznie do tego, by położyć się spać? A może to Twoje ulubione miejsce do czytania? Zastanów się, kiedy korzystasz z sypialni oraz w jakich strefach potrzebne jest jej oświetlenie. Różne źródła światła umieszczone w poszczególnych miejscach pomieszczenia pozwolą swobodnie korzystać z oświetlenia w zależności od tego, czego akurat potrzebujesz. Pamiętaj, że inna lampa będzie odpowiednia o czytania, a inna do tego, by pomalować się przy toaletce.

Jaki rodzaj lampy do sypialni wybrać?

Główna lampa sypialniana Jeśli chcemy zamontować w sypialni tylko jedno źródło światła – ważne, aby oświetlało ono każdy kąt sypialni. W tym celu warto postawić na lampy wiszące, których światło dotrze do wszystkich stref pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest zamontowanie regulowanego oświetlenia w sypialni. Możliwość zmiany natężenia światła pozwoli zbudować nastrojowe wnętrze pokoju po zmroku.

Oświetlenie nad łóżkiem

Oprócz klasycznych lampek nocnych stawianych obok łóżka warto zastanowić się nad zawieszeniem na ścianach kinkietów lub umieszczeniu oświetlenia nad łóżkiem. Rozproszone, ciepłe światło nad głowami stworzy stylową ozdobę wnętrza i doda przytulnego nastroju sypialni w nocy. Kierunek padania światła również ma znaczenie. Lampy święcące ku górze optycznie powiększą przestrzeń, natomiast te zwrócone ku dołowi pomniejszą wnętrze jednocześnie nadając wnętrzom romantycznego klimatu.

Lampki nastrojowe

W urządzaniu przytulnej sypialni sprawdzą się także lampki, które pełnić będą jedynie dekoracyjną funkcję. Mogą to być niewielkie kinkiety z ciepłą barwą światła, modne lampki żarówki lub taśmy z lampkami LED, których światło stworzy przyjemny półmrok.

Zobacz poprzedni wpis: Mieszkanie w stylu boho. Jak zaprojektować wnętrze z duszą?

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Może Ci się spodobać

Register

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password