<meta name="p:domain_verify" content="abd1fd89d373db8464f0a8746706464b"/>

Jak zaaranżować małe mieszkanie? Poznaj 5 praktycznych wskazówek

Aranżacja małego mieszkania może stanowić duże wyzwanie. W jaki sposób umeblować swój dom, jeśli mamy do dyspozycji jedynie niewielkie pomieszczenie? Czy małe mieszkanie może być funkcjonalne? Przeczytaj artykuł i poznaj 5 wskazówek, które ułatwią jego urządzenie.

1. Wydziel strefy funkcjonalne

Aranżację małych wnętrz warto rozpocząć od wydzielenia stref przeznaczonych do różnego rodzaju aktywności w domu. Nie chodzi tu oczywiście o stawianie ścian czy przegród. Im mniej ścian i więcej otwartej przestrzeni, tym dla małego mieszkania lepiej. Funkcjonalne strefy w aranżacji małych mieszkań są zazwyczaj symboliczne. Przykładem może być aneks kuchenny oddzielony od salonu jedynie blatem roboczym lub stołem jadalnianym. Takie rozwiązanie sprawdzi się również przy pomocy np. minimalistycznego regału, dywanu lub kanapy.

2. Pamiętaj o jasnej kolorystyce ścian

Pomieszczenia o niewielkim metrażu nie lubią ciemnych kolorów. Urządzając małe mieszkanie postaw na jasną paletę barw, np. biele, beże lub delikatne szarości. Stonowane kolory optycznie powiększą dostępną przestrzeń, w przeciwieństwie do nasyconej i ciemnej kolorystyki, która je przytłacza.

3. Zaprojektuj jednolitą podłogę

Postaraj się, aby podłoga w pokoju dziennym była ułożona z tych samych materiałów na dużej powierzchni. Jeśli w każdej ze stref ułożysz podłogi w różnych kolorach i wzorach – Twoja przestrzeń nie tylko stanie się na pierwszy rzut oka mniejsza, ale także sprawi wrażenie nieuporządkowanej i przeładowanej.

4. Zadbaj o wygodne umeblowanie

Jak umeblować małe mieszkanie? Każde z pomieszczeń warto wyposażyć w funkcjonalne meble, które ułatwią korzystanie z niewielkich wnętrz. Dlatego zamiast eleganckiej dwuosobowej sofy lub kilku foteli wybierz narożnik z funkcją spania, który zapewni dużo miejsca dla gości oraz będzie odgrywał rolę dodatkowego łóżka. Urządzając małe mieszkanie, na pierwszym miejscu należy postawić na praktyczność wnętrza. Zastanów się, jakich mebli potrzebujesz, a następne zaplanuj ich rozmieszczenie, wykorzystując modele wielofunkcyjne o niewielkich rozmiarach.

5. Rozplanuj praktyczne schowki

Odpowiednia aranżacja małego wnętrza powinna wykorzystywać każdy centymetr dostępnej przestrzeni. Pomocne w tym mogą być przemyślane schowki, dzięki którym w łatwy sposób utrzymasz porządek w całym mieszkaniu. Dobrym pomysłem jest wyposażenie kuchni w wysokie szafki, do których zmieścisz rzadko używany sprzęt. Pojemnym schowkiem może być także pojemnik umieszczony na szafie w sypialni lub nowoczesny pawlacz zaprojektowany w przedpokoju.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Może Ci się spodobać

Register

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password